İstanbul'un gözde semti Balat'ta, Kastamonu’nun Seydiler ilçesi kökenli Hüseyin Türkyılmaz'ın 65 yıl önce açtığı bakkal dükkânı, babasının izinden giden kızı Necibe Batmaz'ın özverili çabalarıyla hala dimdik ayakta duruyor.

Askeri müzeler 2 gün boyunca ücretsiz oldu! Askeri müzeler 2 gün boyunca ücretsiz oldu!

Kastamonu’dan Balat’a Uzanan Bir Direniş Hikayesi.. (2)

BALAT AİLE KİLERİ
Necibe Batmaz, babasının vasiyetiyle herkesi eli boş çevirmeden mahalle kültürünü yaşatma mücadelesi veriyor. "Balat Aile Kileri" adını taşıyan bu nostaljik dükkânda, geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için her detay titizlikle korunuyor. Gaz lambalarından takunya terliklere kadar her bir eşya, geçmişin izlerini taşıyor, içeri girenleri zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Babasının bıraktığı mirası yaşatma kararlılığını sürdüren Necibe Batmaz, süpermarket zincirlerine karşı mücadelesini sürdürüyor. Ancak en büyük zorluklarından biri, devasa marketlerle ve fiyat farkıyla mücadele etmek.

“BALAT’IN BİR PARÇASI”
48 yaşındaki Necibe Batmaz 40 yıldır mahalle bakkalında çalıştığını ifade ederek; "Babamın vasiyeti için dükkanımızı bırakmadım. Burası bizim aile dükkanımız, Balat'ın bir parçası. Süpermarketlerle rekabet etmek zor, ama babamızın mirasını yaşatmak için çalışmaya devam ediyoruz" diyor.

Kastamonu’dan Balat’a Uzanan Bir Direniş Hikayesi.. (1)
Kastamonu’dan Balat’a Uzanan Bir Direniş Hikayesi.. (5)

“İKİ GÜN BOYUNCA AĞLADIM”
Vefa borcuyla bağlı olan Balatlılar da Necibe Abla'nın yanında. Kimisi borcunu ödeyemeyenler için yardımcı oluyor, kimisi ise veresiye defterini temizliyor. Bu yardımların gözlerini yaşarttığını ifade eden Batmaz, yaşadığı güzel hatıraları şu ifadelerle aktarıyor:
“Bir gün güzel giyimli insanlar geldi. Veresiye defterimi sordular. Bana veresiye defterini almak istediklerini tüm borçları ödemek istediklerini söylediler siz hesaplayın dediler. Herkesin tüm borcunu ödediler çok duygulandım o an, 2 gün boyunca ağladım. Allah iyi insanları eksik etmesin. Bir müşterim kızı çok hastaydı alması gerekenler vardı, vermiştim ancak hiçbir şey söylememiştim. Sonra tekrardan geldi bir şeyler ihtiyacı olduğunu söyledi. Veresiye defteri borçlarının ödendiğini söylediğimde ikimizde ağladık”

Kastamonu’dan Balat’a Uzanan Bir Direniş Hikayesi.. (3)

Kaynak: TRT Haber - (Foto:İHA)