Kastamonu’nun Cide ilçesinde kestane ormanları saran katil ‘Gal Arısıyla’ mücadele ekipler tarafından hız kesmeden sürdürülüyor.

Cide-Fed iyi gün dostu olmadığını ispatladı Cide-Fed iyi gün dostu olmadığını ispatladı

Cide Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kestane ormanlarını tehdit eden ve halk dilinde katil arı diye adlandırılan Gal için, kestane ağaçlarının olduğu ormanlara "Torymus sinensis" isimli böcek salınımı yapılmaya devam ediliyor.

Cide Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ilçeye bağlı Kayaardı Köyü Bal Ormanları, Velioğlu Köyü, Kasım ve Tarakçı Mahallelerinin ortak bölgesindeki kestane ormanına katil ‘Gal Arısını’ yok etmesi için 1.200 adet Torymus sinensis böceği salındı. Yarın ise Soğuksu Bölgesinde ki kestane ormanlarına ise 1.000 adet daha Torymus sinensis salıncağı öğrenildi.

“MUHTARLARDAN CİDE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE TEŞEKKÜR”

Cide’de balı ve yemişiyle vatandaşların önemli gelir kaynağı durumunda olan kestane için verilen yoğun mücadele için muhtarlardan Cide Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkür edildi.

Cide Velioğlu Köyü Muhtarı Tuncay Uysal: “Gal arısı böceği ormanlarımızı iyice sardı. Kestaneden elde ettiğimiz bal olsun yemişi olsun çok büyük kayıplarımız oldu. Bugün böcekler salındı, inşallah bu çalışmaların devamını bekliyoruz artarak. Biz köy olarak arıcıyız ve kestane balı verimi çok düştü. Yine köylülerimiz kestanenin yemişinden yaralanıyordu, çok büyük gelir kaynağıydı ama bitti maalesef. İnşallah yapılan bu mücadeleyle kısa zamanda çözüme kavuşur. Balda verimimiz %75 düştü, yemişte ise tamamen düştü. Geçen yıl ben kestanenin siftahını edemedim. Cide Orman İşletme Müdürlüğümüz bu konuda elinden geleni yapıyor” ifadelerine yer verdi.

Cide Tarakçı Mahallesi Muhtarı Ferhat Yalman: “Halkımız bu konuyla değişik şeyler söylüyordu. Biz bugün burada Gal arısıyla ilgili bilgiler öğrendik. Bunun tek mücadelesinin Torymus sinensis isimli böcek olduğunu burada gördük. Gal arısının görüldüğü günden beri mücadelenin başlandığını Sn. Müdürümüz söyledi ve şu anda da devam ediyor. Kestanenin yemişinden sadece köy halkı değil Cide halkı ormanlara gelip faydalanıyor.  Şu an ormanlarımızda kestanenin yemişi %100 yok. Geçen yıl ben bir tane kestane bulup yiyemedim. Ama en önemlisi meşhur kestane balımız . İnşallah kestane balımız ve yemişinden yararlanabilecek şekilde bu ağaçlarımızı kurtaracağız. Cide Orman İşletme Müdürümüz ve Şeflerimize de teşekkür ederiz mücadeleleri için” diye konuştu.

Kasım Mahallesi Muhtarı Uğur Kaplan: “Kasım Mahallesi olarak bizde Orman İşletme Müdürlüğünün yapmış olduğu mücadeleyi canı gönülden destekliyoruz ve tebrik ediyoruz. Bu mücadelede ne gerekiyorsa bizde elimden gelen yardımı yapacağız” dedi.

Cide Orman İşletme Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Gal arısıyla mücadele için kullanılan Torymus sinensis isimli böceklerin, Cide’de kurulan laboratuvarda üretildiği ve son katil gal arısı yok alana kadar mücadelenin sürdürüleceği öğrenildi. (Mehmet SALMAN)

Editör: Mehmet Salman