Devlet desteği bahanesiyle mesaj atan dolandırıcıların kurbanı olan bir kişi 9 bin lirasını kaptırırken başka bir vatandaşı da son anda oğlu önledi. Kastamonu’da Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan’ın sosyal medya hesabını ele geçiren dolandırıcılar, sosyal medya arkadaşlarına; ‘Devlet destek paketinden 4500 TL yardım veriliyor, muhtarlığımız aracılığıyla aldınız mı?’ şeklinde mesaj gönderdi.

Dolandırıcının mesaj attığı birçok kişi mesajı Muhtar Ali İhsan Yapan’ın gönderdiğini zannederek cevap verdi. Mesaj attıkları kişilerden önce telefon numaralarını isteyen dolandırıcılar, daha sonrasında telefonlarına gelen kodu kendilerine söylemesini istedi. Telefonlarına gelen kodu dolandırıcılarla paylaşan bazı vatandaşların banka hesaplarından çeşitli miktarlarda para çekildi.

Yaşlı bir vatandaşı da aynı şekilde mesaj göndererek dolandırmaya çalışan şahıslar yaşı vatandaşın kodu karşı tarafla paylaşamaması üzerine amaçlarına ulaşamadı.

Telefona gelen kodu dolandırıcılarla paylaşan vatandaşların hesaplarından çeşitli miktarlarda para tahsil edildiği ortaya çıktı. Durum mahalle sakinlerinin durumu Muhtar Ali İhsan Yapan ile paylaşmasıyla ortaya çıktı.

“BAŞKA BİR VATANDAŞI DA 120 BİN LİRA DOLANDIRMIŞLAR”

Dolandırıcıların babasına da mesaj attığı ve banka hesaplarından 9 bin lira çekildiğini kaydeden M.C. adlı vatandaş: “Gelen şifre paylaşınca 9 bin lirayı eksi hesaptan çekmişler. O sıra muhtarı arayacaktım.  Konuyu da bilmiyordum. Muhtarı meşgul etmeyeyim diye aramadım. Teyit etmek için keşke arasaydım. Muhtar vakit kaybetmesin diye geri durdum. Babam bir saate yakın yazmış uğraşmış fakat becerememiş. Ben gelince şu şifreyi muhtara at dedi. Başka bir vatandaşı da 120 bin lira dolandırmışlar. Bilgilerini vermiş, çok kişi vermiş dolandırılmış” ifadelerini kullandı.

Mağdur vatandaş sayısının artması üzerine, Muhtar Ali İhsan Yapan, Facebook hesabının kopyalandığını, gelen mesajlara itibar edilmemesini istedi.

Daday'da 3 ev, 2 ahır ve 1 samanlık alev alev yandı Daday'da 3 ev, 2 ahır ve 1 samanlık alev alev yandı

“VATANDAŞIMIZIN 9 BİN LİRASI HESABINDAN ÇEKİLMİŞ”

Dolandırıcılık olayının olduğunu mahalle sakinlerinin bilgi vermesi üzerine öğrendiğini kaydeden Muhtar Yapan: “Sosyal medya hesabım kopyalanmış ve mahalle sakinlerimize mesaj atılmış. Bazı vatandaşlarımız ise mesajları benim gönderdiğimi düşünerek cevap vermiş. Telefonlarına gelen kodları karşı tarafla paylaşmışlar. İlk öğrendiğim bilgilere göre bir vatandaşımızın 9 bin lirası hesabından çekilmiş. Başka var mı tam olarak bilmiyorum. Muhtarlığımıza şimdilik başka bilgi gelmedi. Mağdur olan vatandaşlarımızın karakola giderek şikayetçi olmalarını istedik. Vatandaşlarımız lütfen bu tür konulara itibar edip kişisel bilgilerini, banka hesaplarını kimseyle paylaşmasınlar. Ya muhtarlığımıza ulaşsınlar ya da polisimizi arasınlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Banu Türkmenoğlu