Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde esnaflık yapan bir vatandaş, uzun süre devam eden göğüs ağrısı, çabuk yorulma ve günlük aktivitelerini yapamama şikayetleri ile hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda, hastanın aort kapağının ileri derecede kireçlenip darlık yaparak çalışmadığı tespit edildi.

Öztürk: “Hekimler susmaz, TTB susturulamaz” Öztürk: “Hekimler susmaz, TTB susturulamaz”

Hastalığının ciddiyeti karşısında yaşlı adam için olağanüstü bir operasyon gerçekleştirildi. İlçede ilk defa uygulanan bu özel operasyonla, hastaya ineklerden elde edilen özel dikme gerektirmeyen canlı aort kapağı başarıyla takıldı. Bu operasyon, ülkemizde sadece bazı gelişmiş kalp merkezlerinde uygulanan nadir bir yöntem olarak biliniyor.

İnsanların aort kapağına en yakın kapağa sahip olan ineklerden alınan aort kapağıyla yaşlı adam, solunum cihazından ayrılarak sağlığına kavuşmaya başladı.

Hasta adamın hayatını kurtaran bu özel operasyon, Hanönü ilçesinde büyük bir başarı olarak kayıtlara geçti. Uzmanların özverili çalışmaları sayesinde, Kastamonu'daki hastalar için yeni bir umut kapısı açılmış oldu.