Havacılık öğrencileri sektör temsilcileri ile buluştu! Havacılık öğrencileri sektör temsilcileri ile buluştu!

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hareket ve Antrenman Bilimleri anabilim dalı yüksek lisans öğrencisi Hasan Basri Taşkın’ın yürütücülüğünü yaptığı “Judo ile Fit ÇocuklarERASMUS+ ESC30 projesi Ulusal Ajans tarafından hibe almaya hak kazandı.

Yurtiçi dayanışma faaliyetleri temelinde yürütücünün yerel ortakları ile pozitif değişiklik yaratmak amacıyla hazırlanan Ülke Merkezli Dayanışma Projeleri (ESC30) projesinde Taşkın, “Judo ile Fit Çocuklar” projesi ile obez çocuklara spor alışkanlığını kazandırmayı hedefliyor.

Yerel ortaklar ile yürütülen projede genç gönüllüler, obez çocuklar ile çalışarak bir sosyal sorumluluk projesi deneyimi kazanarak sorumluluk alma, mevcut toplumsal sorunlara değinme, toplumda dayanışma ve aktif vatandaşlığı güçlendirme gibi yeterliliklerini geliştirmeyi, birçok hastalığın temel nedeni olan obeziteyi yerel seviyede azaltmak ve sağlıklı beslenme, sporla aktif bir yaşam alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında ayrıca 9-11 yaş aralığındaki obez çocuklara yönelik judo eğitiminin yanı sıra çocukların diyetisyen gözetimi altında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, hayatlarını hem spor alışkanlığı hem de sporun kişiye verdiği özgüven, cesaret, saygı gibi özellikleri kazanmış bireyler olarak sürdürmeleri hedefleniyor.

Hasan Basri Taşkın’ın yürütücülüğündeki projede, proje koçu olarak Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Bayram Ceylan yer alıyor. Ayrıca Spor Bilimleri Fakültesi’nde okuyan gönüllü öğrenciler de proje kapsamında faaliyetler gerçekleştirecekler.

Editör: Ercan Çatal