"Kastamonu Üniversitesi'nin Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı öğrencileri, Antalya'da düzenlenen 4. Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması (Gastro Antalya) yarışmasında büyük bir başarıya imza attı.

Mehmet Feyzi Efendi bu yıl da çeşitli etkinliklerle anılacak Mehmet Feyzi Efendi bu yıl da çeşitli etkinliklerle anılacak

gastroantalyakastamonu (6)

Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Ülkü Mine Önek ve Öğretim Görevlisi Alper Çevik danışmanlığında 13 öğrenci, onlarca şefin katıldığı etkinlikte 13 tabakla yarıştı.

gastroantalyakastamonu (4)

Kastamonu Üniversitesi öğrencileri, farklı kategorilerde hazırladıkları lezzetlerle 4 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı. Altın madalya alanlar arasında kızılcık soslu kanlıca mantarlı pizza ile Hafize Ayça Çetin, limon havyarlı tütsü yoğurtlu içli köfte ile Semanur İnce, siyez bulgurlu keşkek eşliğinde kuzu incik ile Mehmet Eren Tandım ve pancarlı, safranlı kanlıca mantarlı makarna ile Esmanur Kerimoğlu yer aldı.

gastroantalyakastamonu (5)

Gümüş madalya sahipleri arasında et dolgulu bohça makarna, nane yağı ile çırpılmış krema ile Zehra Zengin, kokoreçli tako ile Batuhan Akpınar, mancarlı sushi ile Şükrüye Verep, sebzeli püreli levrek ile Berat Uzunöz ve pekmez soslu tahin kremalı susamlı krokan ile Rabia Can yer aldı.

gastroantalyakastamonu (7)

Bronz madalya kazananlar ise katmer, portakal sosu, kestane ezmesi ile çikolata dekor ile Eray Berber, karamelli helvalı mascarpone crumble yatağında limon soslu baba aurhum ile Ceydanur Akbaş, ballı mereng, kahve kremalı lokum ile Ezgi Toy ve pancar ve sarımsak soslu pırasalı levrek ile Erkan Şimşek oldu.

gastroantalyakastamonu (3)

Ayrıca Kastamonu Üniversitesi'nin 2023 yılı mezunlarından Berna Başboğa, ustalar kategorisinde yarışarak gümüş madalya kazandı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, öğrencileri ve hocaları tebrik ederek gururunu dile getirdi."

Editör: Ercan Çatal