Taşköprü OİM, 2024 yılına hazır! Taşköprü OİM, 2024 yılına hazır!

2019 yılında Kastamonu'nun Hanönü ilçesi Vakıfgeymene mahallesi mevkiinde faaliyete geçen "Bakır ocağı, Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Kapasite Artış Projesi" ile ilgili olarak, Genel Müdürlüğümüzce, ÇED Raporunda belirtilen hassas ve endemik türlerin taşınması, tohum toplama gibi çalışmaları uzmanlarca takip ediliyor. ÇED taahhütleri kapsamında flora ve fauna izleme tohum toplama, yarasa ve sincap yuvalarının oluşturulması, mısır akbabası araştırma faaliyetlerini yürütmek üzere Botanik Uzmanı Prof. Dr. Hayri Duman, Hidrobiyolog Prof. Dr. Aydın Akbulut, Ornitolog Prof. Dr. Zafer Ayaş, Memeli Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sözen, Ekolog/Hidrobiyolog Dr. Levent Biler ve Biyolog Gamze Kaya'dan oluşan uzmanlarca çalışmalar yürütülüyor.

2018, 2019 ve 2020 yıllarında faaliyet alanında gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde alanda 64 familyaya ait toplam 288 tür tespit edildi. Tespit edilen bu türlerden 35'i endemik olduğu belirlendi.

Bölge Müdürlüğümüz, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar, Av ve Yaban Hayatı, Kastamonu Şube Müdürlükleri ve MP Müdürlüğü personellerinin katılım sağladığı çalışmalar neticesinde 2023 yılı sonu itibariyle final raporu sunuldu. 

Editör: Banu Türkmenoğlu