Devrekani Belediyesi ile Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi çerçevesinde finansmanı karşılanan yaklaşık maliyeti 45 milyon TL olan Devrekani Belediyesi Isıtmalı-Soğutmalı Kapalı Pazaryeri’nin yapımı hızla devam ediyor.

Yerli otomobil Togg'dan faizsiz kredi kampanyası Yerli otomobil Togg'dan faizsiz kredi kampanyası

Yaklaşık maliyeti 50 milyon TL olacak olan Devrekani Belediyesi Kapalı Pazaryeri, çalışmaların 2024 yılı içerisinde tamamlanmasıyla vatandaşların hizmetine sunulacak. Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’ın girişimleri neticesinde Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından finansmanı sağlanan Devrekani Belediyesi Kapalı Pazaryeri, özellikle kış mevsiminde olumsuz hava şartlarının yaşandığı ilçede büyük bir ihtiyacı karşılamış olacak.

Başkan Altıkulaç, üretim kapasitesinin arttırılarak bölgenin bir cazibe merkezine dönüşmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Projenin maliyetinin 1 milyon 498 bin civarında olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Altıkulaç; “Kapalı Pazaryerimiz 4 bin metrekare alana sahip olacak ve üstü kapalı alanın büyüklüğü de 2 bin 400 metrekare olacak. Pazar yeri projesi hazırlanırken çatı statik hesapları GES panellerinin ağırlığını kaldırabilecek şekilde planlanmıştır. İleride kapalı pazar yeri çatısının komple GES panelleri ile kaplanarak ilçe halkının kullanım alanlarındaki bütün enerji sarfiyatının karşılanabilmesi de mümkün olacak. Kapalı alan hem ısıtmalı hem de soğutmalı sisteme sahip olacak. Bu sayede hem yazları hem de kışları pazaryerini kullanan vatandaşlara büyük rahatlık ve kolaylık sağlayacak” ifadelerini kullandı.

İstamonu

Editör: Mehmet Salman