Başkan Hasan Baltacı: “Kültür’ün bütçesi  yüzde 90 harcanmış” Başkan Hasan Baltacı: “Kültür’ün bütçesi yüzde 90 harcanmış”

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu Belediyesi'nde yapılan yer değişiklikleri sonrası Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne atanan Gazi Murat Esgin'e destek ziyaretinde bulunan AK Parti Kastamonu İl Başkanı Hasan Yağcıoğlu, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, "Gazimizi kimseye yem ettirmeyiz. Bu vatanın kahramanları size büyük lokma gelir, Kahraman gazimizin sonuna kadar yanındayız. Konuyu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza taşımış durumdayız. Karar geri alınmadığı takdirde hukuki olarak konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Parti hukukçularımız gazimizin hukuk mücadelesinde yanında olacaklardır.”" diyerek Belediye Başkanı Hasan Baltacı ve CHP yönetimini eleştirmişti. Kastamonu Belediyesi konuya açıklık getirmek adına sosyal medya üzerinden bir açıklamada bulunarak, "Gazilik unvanının siyasi istismara dönüştürülmesini milletimizin vicdanına emanet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

KASTAMONU BELEDİYESİ'NDEN JET YANIT

Kastamonu Belediyesi, personel kaynağının daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla 11 Haziran 2024 tarihinde 55 personelin görev yerinin değiştirildiğini ve bu kapsamda Murat Esgin'in de Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne atandığını belirtti. Belediye açıklamasında, "İşçimiz Murat Esgin'in ilgili müdürlerimiz, belediye başkan yardımcılarımız ve belediye başkanımız yerine çözümü AKP binalarında araması ve gazilik unvanının siyasi istismara dönüştürülmesini milletimizin vicdanına emanet ediyoruz" denildi.

"1165 GÜN İŞ YERİNDEN UZAK"

Kastamonu Belediyesi, Murat Esgin'in geçmişte hakkında kadına şiddet iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldığını ve önceki belediye başkanlığı döneminde görev yerinin dört kez değiştirildiğini açıkladı. Ayrıca, Esgin'in 2020-2024 yılları arasında 798 gün işe gelmediği, 202 gün yıllık izin, 138 gün hastalık izni gibi toplamda 1165 gün işyerinden uzak olduğu belirtildi.

SAĞLIK MUAYENESİ BEKLENİYOR

Belediye, Esgin'in yeni görev yerinin sağlık muayenesi sonucuna göre belirleneceğini ifade etti. Açıklamada, "Kastamonu Belediyemizde emeğin değerinin yüceldiği, çalışma barışının sağlandığı bir çalışma dönemi inşa etmek hedefimizdir" ifadeleri kullanıldı.

Kastamonu Belediyesi'nin konuya ilişkin açıklamasının tamamı şu şekilde oldu:

"Belediyemizin personel kaynağının daha etkin ve verimli kullanılması Kastamonu Belediyesi'nin kurumsallaşması ile mümkündür ve milletimize sözümüzdür. Bu amaçla 11 Haziran 2024 tarihinde kurumumuz içinde ihtiyaç duyulan noktalara 55 personeli kapsayan yeni görevlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Başta temel belediyecilik hizmetlerindeki kaliteyi arttırmayı ve özellikle 9 günlük Kurban Bayramı tatili sürecinde şehrimiz genelinde temel belediyecilik hizmetlerinde aksaklık yaşanmasının önüne geçmeyi hedefleyen bu görev değişiklikleri sayesinde Kastamonu'muz huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmiştir.

11 Haziran'da gerçekleştirilen görevlendirmeler kapsamında belediye işçimiz, Gazi unvanına sahip personelimiz Murat Esgin'in Fen İşleri Müdürlüğü'nden Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne görevlendirilmesi 14 Haziran 2024 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Harun Köksalan ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Sayın Dursun Kan'ın Belediye Başkanımız Sayın Hasan Baltacı'ya gerçekleştirdikleri ziyarette gündeme gelmiştir. İşçimiz Murat Esgin'in ilgili müdürlerimiz, belediye başkan yardımcılarımız ve belediye başkanımız yerine çözümü AKP binalarında aramasını ve özenmemiz gereken Gazilik unvanının siyasi istismara dönüştürülmesini milletimizin vicdanına emanet ediyoruz.

Kurum personelimiz Murat Esgin'in İnsan Kaynakları Müdürlüğümüzdeki özlük dosyası incelendiğinde; Kastamonu Belediyesi yönetiminin AKP'de yani Tahsin Babaş'ın belediye başkanı olduğu dönemde hakkında kadına şiddet iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldığı, Belediye İşçi Disiplin Kurulu'nca hakkında cezai işlem uygulandığı, Tahsin Babaş'ın görevlendirmesiyle görev yerinin dört kez değiştirildiği görülmüştür. İbretliktir ki bu süreçte AKP yönetim kademelerinden hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Yine, 2020-2024 yılları arasında

  • 798 gün işyerine gelmediği,
  • 202 gün yıllık izni,
  • 138 gün hastalık izni,
  • 19 gün idari izni,
  • 6 gün refakat izni,
  • 2 gün de sevk izni olmak üzere toplamda 1165 gün işyerinden uzak olduğu bilgi işlem sistemine yansımakla birlikte maaşının tam ödendiği kayıtlarımızda mevcuttur.

Hemşerilerimiz ile belediyemizi Gazilik unvanı üzerinden karşı karşıya getirme gayreti, samimiyetten uzak ikircikli bir tutumla gazilik unvanını siyaseten istismar etmeye çalışmak doğru değildir. Bu tavır ve tutum Kastamonu'ya ve Kastamonu Belediyesi'ne yapılmak istenen büyük bir kötülüktür.

Belediye işçimiz Murat Esgin'in Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde hangi görevi ifa edeceği kendisine tebliğ edilmemiş olmakla birlikte 24 Haziran 2024 tarihinde Kastamonu Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Birimimizde görev yerleri değiştirilen diğer personellerle birlikte yapılacak sağlık muayene sonucuna göre Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesindeki pozisyonu belirlenecektir.

"VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR"
Kastamonu Belediyemizde emeğin değerinin yüceldiği, çalışma barışının sağlandığı, adam kayırmacılığın ve istismarın sona erdirildiği bir çalışma dönemi inşa etmek hedefimizdir. Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır' sözü ise bu hedefe giden yolda her zaman ışığımız olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kastamonu Belediye Başkanlığı"

Kaynak: Haber Merkezi