Kastamonu İnebolu ilçesi muhtarları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde misafiri oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen 53. Muhtarlar Toplantısı'nda muhtarlarla bir araya geldi.

Türkiye’nin 81 vilayetinden 2023 muhtarın katıldığı programda İnebolu Muhtarlar Derneği Başkanı ve Esenyurt Köyü Muhtarı Emrullah Kuruahmet, Akkonak Köyü Muhtarı Emrullah Nalbant ve Kabalarsökü Köyü Muhtarı Rüstem Erdin ile Doğanyurt Kayran Köyü Muhtarı da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, muhtarlar toplantısının 53’üncüsünü yapıldığını söyledi.“MUHTARLARIMIZ HEM KIRSALDA HEM ŞEHİRDE GEREKLİDİR”

Kastamonu'da açılan tesis süt toplamaya başladı Kastamonu'da açılan tesis süt toplamaya başladı


2015 yılı Şubat ayıdan bu yana 10 binlerce muhtar ile kucaklaştıkları toplantılar yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,
"İnşallah önümüzdeki dönemde bu hizmetleri çok daha ileriye taşıyacağız ve bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Muhtarlık kurumu, bizim idari sistemimize mahsus bir yapıdır. Belediye başkanlığı, kaymakamlık, valilik gibi üst müesseselerle vatandaşlarımız arasındaki bağın sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını muhtarlıklarımız temin ediyor. Tabii gelişen teknoloji ve idari sistemimizin kendini buna göre yenilemesi ister istemez muhtarlık kurumunun da yeniden ele alınmasını gerektiriyor. Muhtarlık kurumunun lav edilmesi ile ilgili zaman zaman gündeme getirilen önerilere katılmıyoruz. Güvenlikten sosyal desteklerin adaletli dağıtımına kadar pek çok vazife üstlenen muhtarlıklarımız hem şehirde hem kırsalda gereklidir. Ancak teknolojideki ve idari sistemimizdeki gelişmeler göz önünde bulundurularak muhtarlıklarımızın işlevlerinin yeniden düzenlenmesi, daha etkin hale getirilmesi, elbette düşünülebilir. Muhtar hizmet binalarının gereken altyapı ile donatılmasıyla bu dönüşüm kolayca gerçekleştirilebilir. Devletin 8-10 haneli en küçük köyünden kimi şehirlerimizde 10 binlerce nüfusu barındıran mahallelerine kadar ülkemizin her köşesindeki 50 bin gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olan muhtarlarımızla aramıza kimseyi sokmayacağımızı defalarca söyledik. Bir kez daha tekrar ediyorum; muhtarlarımız köylerinde, mahallelerinde bizim temsilcilerimizdir. Onları kimseye ezdirmeyiz. Kimseye istismar ettirmeyiz." dedi.

Kaynak: Kadir Yıldırım