18 Aralık 2023 tarihinde İnebolu devlet hastanesine başvuran, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde ikamet eden H. K. (71) hasta ve 26 Aralık 2023 tarihinde başvuran N. K (65)   hasta dizlerinde yaşadıkları ortopedik sağlık problemleri ile Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Tolgahan Cengiz tarafından durumları değerlendirilerek, operasyona uygun oldukları bilgisi verildikten sonra hastaların hastane yatışları yapılarak ameliyat için hazırlanmaları sağlandı.

ineboludevlethastanesindebirilk (1)

21 Ocak 2019 tarihinde yeni hizmet binasında sağlık hizmeti sunumuna başlayan İnebolu Devlet Hastanesinde, kuruluşundan bugüne kadar ilk kez iki hastaya diz protezi operasyonu gerçekleştirildi.

CİDEFED Mehmet Mutlu'yu ağırladı CİDEFED Mehmet Mutlu'yu ağırladı

Uzman hekimlerin yanı sıra pek çok cerrahi alet ve cihaza da ihtiyaç duyulan bu ameliyat 03 Ocak tarihinde İnebolu Devlet Hastanesi ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Tolgahan Cengiz ve Cide Devlet Hastanesinden görevlendirilen Anestezi ve Reanimasyon uzmanı Uzm. Dr. Mert Çırakman tarafından gerçekleştirildi.

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası hastaların kontrol amaçlı olarak, 3 gece daha hastanede misafir edildi, sonrasında genel durumları iyi olan hastalar şifa ile  taburcu edildi.

Ameliyat sonrası konu hakkında bilgilendirmede bulunan Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Tolgahan Cengiz;

“Diz Protezi ameliyatlarının yapılmasının nedeni, çeşitli nedenlerden dolayı, diz ekleminde oluşan dejenerasyon (kalsifikasyon) ve diz ekleminin kalsifikasyonuna gonartroz (diz kalsifikasyonu) eşlik eder. Gonartroz çoğunlukla, yaşla birlikte kendiliğinden ortaya çıkar. Fazla kilolarda dejenerasyonu artırır.

Diz ekleminin dejenerasyonu menisküsün yırtılmaları, yaralanmaları ve operasyonları, romatolojik hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, travmatik kıkırdak lezyonları nedeniyle oluşabilir. Diz protezi operasyonu, diz ekleminde ciddi hastalığı olan tüm hastalara uygulanabilir. Diğer tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı hastalara bu operasyon uygulanmaktadır.

Ameliyatları İnebolu Devlet Hastanemizde başarı ile sonuçlanan hastalarımızda da durumları değerlendirilerek operasyon kararı alınmıştır.  Ameliyat sonrası sağlık durumları çok iyi olduğu değerlendirilen hastalarımız, şifa ile taburcu olmuşlardır. Operasyonda emeği geçen sağlık personellerimize, gerekli desteği sağlayan Kastamonu il sağlık müdürü Uzm. Dr. Çağdaş DERDİYOK ‘a, Hastane yönetimine, Servis ve Laboratuar personellerimize de ayrıca teşekkür ederim” şeklinde açıklamada bulundu.

Editör: Ercan Çatal