‘9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’ dolayısıyla TBMM’de söz alan Halil Uluay, milletvekilleri ve halkı İnebolu’dan Kastamonu’ya gerçekleşecek İstiklal Yürüyüşüne davette bulundu.

İstanbul hava sahasında rüzgar, uçakları tehdit etti: İşte o anlar.. İstanbul hava sahasında rüzgar, uçakları tehdit etti: İşte o anlar..

Uluay’ın konuşması şu şekilde: “İstiklal mücadelesi sırasında temin edilen cephane gemilerle İnebolu açıklarına getirilmiş kayıklarla karaya çıkarılıp yaşlılar ve kadınlar tarafından kağnı arabalarıyla Kastamonu üzerinden sevk edilmiştir. İnebolu üzerinden yapılan cephane sevkiyatını fak eden Yunan donanmasından iki savaş gemisi İnebolu’ya gelip silah ve cephanelerin teslimi istemiş, teslim edilmeyince İnebolu’yu bombalamışlardır. Ancak karşılaştıkları savunma ve mücadele karşısında karaya çıkamadan geriye dönmüşlerdir. Bu nedenle ‘9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’ olarak kutlanmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda 9-12 Haziran arası cephane sevkini anmak amacıyla İnebolu-Kastamonu yürüyüş yapılmaktadır. Gazi Meclisimiz vasıtasıyla tüm milletvekillerimiz ve halkımızı 9 Haziran’da İnebolu’ya bekliyoruz.

Muhabir: Mehmet Salman