Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve pandemi dönemi Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mevsim itibariyle solunum yolu hastalıklarındaki artışın beklendiğini, ancak yaşanan grip salgınının Covid-19 ile birleşerek artış gösterdiğini ifade etti. Özlü, "Hastalığın artışına bağlı olarak serviste ya da yoğun bakımda takip ettiğimiz hasta sayısında bir artış var" dedi.

Çok sayıda virüs dolaşımda

Toplum genelinde solunum yolu viral enfeksiyon vakalarındaki artışa dikkat çeken Özlü, özellikle çocuklarda başlayan bu rahatsızlığın kreşler, ana okulları ve ilkokullarda kolayca bulaştığını söyledi. Özlü, "Sonrasında çocuklar evlerine dönüyor, büyükler de enfekte oluyor ve bu şekilde toplumda yayılım devam ediyor. Üst üste enfeksiyonlar yaşanıyor çünkü şu anda dolaşımda grip (İnfluenza), parainfluenza, Rhino virüs, RSV, Covid ve Covid dışı diğer korona virüsler, Adeno virüs, Human Boca virüsler gibi birçok virüs bulunuyor" şeklinde konuştu.

Risk gruplarına uyarı

Prof. Dr. Tevfik Özlü, mevsim itibariyle bu tür hastalıklarda artışın beklendiğini ancak Covid-19 ile birlikte bu durumun daha belirgin hale geldiğini vurgulayarak, "Hastalığın artışına bağlı olarak servislerde ve yoğun bakımda takip edilen hasta sayısında bir artış var. Bu durum önceki yıllarda da görülen bir durum, ancak şu anda anormal bir durum yok. Bu tür hastalıklar genellikle gençlerde hafif atlatılırken, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyredebiliyor. Bu nedenle risk grubundaki kişilerin dikkatli olması, hasta kişilerin topluma karışmaması, çocukların hasta olduğunda okula gönderilmemesi önemlidir" ifadelerini kullandı.

Grip aşısı önerisi

Abana'da diş polikliniği yenilendi Abana'da diş polikliniği yenilendi

Özlü, grip aşısının yapılmayan riskli grupların hala aşılarını yaptırabileceğini belirterek, "Grip aşısı özellikle risk gruplarında yapılmış olmalı, yapılmamışsa hala yapılabilir. Aşının etkisi 15 gün içinde başlar ve yeterli koruyuculuğa ulaşır. Önümüzdeki aylarda bu enfeksiyonların devam etmesi muhtemel. Bu nedenle şimdi de grip aşısı yaptırılabilir. Kalabalıklardan ve kötü havalandırılmış alanlardan mümkün olduğunca kaçınılmalı, el hijyeni önemle sağlanmalıdır. Çünkü bu virüsler genellikle elle bulaşır ve bu şekilde kendimizi enfekte edebiliriz" dedi.

Editör: Serkan Kebecioğlu