Instagram, genç kullanıcılarına yönelik olarak sunduğu yeni gece uyarıları özelliğini devreye aldı. Bu özellik, gençlerin gece geç saatlerde Instagram’da Reels videoları veya DM gibi yerlerde 10 dakikadan fazla zaman harcaması durumunda devreye girecek. Uygulama, gençlere saat geç olduğunu hatırlatarak, uygulamayı kapatmaları konusunda bir uyarı gönderecek.

Instagram'ın geliştirdiği gece uyarıları özelliği, kullanıcılara "Ara verme zamanı gelmedi mi?" bildiriminden sonra, "Geç oluyor, Instagram’ı kapatmayı düşünmelisin" gibi bir mesaj göndererek gençleri uykularına yönlendirecek. Bu uyarılar, akşam saat 22.00’den sonra otomatik olarak görünecek ve kapatılamayacak. Ancak, bu uyarılar sadece bir hatırlatma özelliği taşıyacak, kullanıcılar istedikleri takdirde göz ardı edip uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Google Siber dolandırıcılara savaş açan proje Google Siber dolandırıcılara savaş açan proje

Instagram'ın gençlere yönelik bu yeni özelliği varsayılan olarak açık olacak ve genç kullanıcılar, özelliği kapatma veya uyarıları görmeme seçeneğine sahip olmayacaklar. Ancak, Instagram'ın belirli bir saatte otomatik olarak kapanması gibi bir zorunluluk bulunmayacak.

Bu gece uyarıları özelliği, Instagram'ın genç kullanıcıları için sunduğu diğer kontrol mekanizmalarına ek bir örnek olarak öne çıkıyor. Örneğin, uygulama halihazırda gençlere Instagram'ı düzenli olarak ara vermelerini hatırlatan "Ara Ver" özelliğine sahip. Ayrıca, gençlerin bildirimleri sessize alarak belli bir süre boyunca arkadaşları ve takipçileriyle etkileşimlerini sınırlamalarına olanak tanıyan "Sessiz Mod" özelliği de bulunuyor. Instagram ve Facebook'ta artık genç kullanıcılar için belli içerik türlerinin otomatik olarak kısıtlandığı bir filtreleme sistemi de hayata geçirilmiş durumda. Bu içerik türleri arasında kendi zarar verme, sansürlenmemiş şiddet ve yeme bozuklukları ile ilgili gönderiler bulunuyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu