Tüm Türkiye’nin her bayram heyecanla beklediği bayram harçlığı programı bu yılda başladı. Program kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde, tüm dar gelirli ailelere nakdi olarak destek verilecek. Ramazan bayramından önce yapılan başvurularla beraber ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2500 TL tutarında destek ödemesi yapılacak. PTT ya da Ziraat Bankası aracılığıyla ödemeler alınacak. 

Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bayram harçlığına başvurabilmek için vatandaşların, ikamet ettikleri belediyenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYDV) başvuruda bulunmaları gerekmekte. Başvuru sürecinde vatandaşların ekonomik durumlarını değerlendirilecek, gerekli kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilecek.

Özellikle, hanedeki kişi başına düşen gelir miktarı bu değerlendirme için önemli bir kriter olacak. Aile içi geliri asgari ücretten daha düşük olanlar ise, bu yardımdan yararlanabilecek. Ayrıca daha önce sosyal yardım alan bireylerin de bu programdan yararlanabilmesinin mümkün olduğu açıklandı. Peki bayram harçlığı ne kadar, nasıl başvuru yapılır, son gün ne zaman? Merak edilen tüm sorular haberimizde yanıt buldu!

E-Devlet Bayram Harçlığı Başvurusu

Bayram harçlığı başvurusu sadece SYDV merkezlerine şahsen gidilerek değil, aynı zamanda e-Devlet platformu üzerinden de yapılabilecek. e-Devlet üzerinden yapılan başvurular için vatandaşlar Türkiye e-Devlet  bağlantısından bayram harçlığı uygulamasını kullanabilirler. Özellikle de pandemi döneminde sıklıkla kullanılan bu sayfa, bayram harçlığı için de vatandaşların hizmetine sunuldu.

Henüz başvurusunu tamamlamamış ya da başvuru yapmamış tüm vatandaşların, Ramazan Bayramı’nın ilk gününe kadar başvurularını tamamlamaları gerekmekte. E-devlet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumundan da yapılabileceği resmi makamlarca açıklandı.

Bu mesleklerde çalışanlar erken emekli oluyor! Bu mesleklerde çalışanlar erken emekli oluyor!

Bayram Harçlığı Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

2024 bayram harçlığı ödemeleri, 22 Mart 2024'ten itibaren gerçekleştirilmeye başlandı. Hak sahipleri, bu ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla alabilecekler. Ayrıca, e-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarla da ödeme durumları kontrol edebilirler. Bayram harçlığı ödemeleri, Ramazan Bayramı öncesinde hesaplara yatırılarak, vatandaşların bayram ihtiyaçlarını zamanında karşılamaları hedefleniyor. Henüz başvuru yapmayan vatandaşların ise, Ramazan Bayramı öncesinde başvurularını tamamlamaları gerekmekte.

Bayram harçlığı programı, ekonomik anlamda zorluk çeken tüm vatandaşlara yöneliktir. Program, özellikle de bu ekonomik kriz içerisinde ekonomik zorluklar yaşayan ailelere destek olmayı amaçlamaktadır. 2.500 Türk Lirası tutarındaki bu destekle, ihtiyaç sahibi ailelerin bayram dönemindeki temel ihtiyaçlarını karşılamaları ve ekonomik olarak bir nebze olsun rahatlamaları bekleniyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla da, geliri düşük vatandaşların destekleneceği açıklandı.

Özellikle çocuklu ailelerde çocuk başı 2500 TL ödendiği bilinen bu destek, kılık – kıyafet ve bayram öncesi hazırlık için vatandaşların cebini rahatlatacak. E-Devlet Bayram Harçlığı başvurusu yapmak için ekonomik durumun kötü olması yeterli olacak.

Editör: Serkan Kebecioğlu