Ilgaz Dağı'nın kar suyuyla beslenen tarlalarda ekim başladı Ilgaz Dağı'nın kar suyuyla beslenen tarlalarda ekim başladı

Green Card başvuru sonuçları heyecanla bekleniyordu ve nihayet açıklandı! Amerika Birleşik Devletleri'ne kalıcı olarak yerleşme ve çalışma hakkı sunan bu önemli sonuçlar, binlerce kişinin merakla beklediği anı işaret ediyor. 2024 Green Card başvuru sonuçları, 4 Mayıs Cumartesi günü resmi DV Lottery internet sitesi üzerinden erişilebilir hale geldi.
 

Green Card Nedir?

Green Card, yaygın olarak bilinen adıyla Yeşil Kart, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından Çeşitlilik Göçmenlik Programı kapsamında sunulan bir imkandır. Her yıl, az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına, rastgele bir çekilişle belirlenen 55,000 göçmen vizesi verilir. Bu vizeye sahip olmak isteyenlerin belirli eğitim ve iş koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Green Card Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Green Card başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyenler, DV Lottery resmi internet sitesi olan https://www.dvlottery.state.gov/ adresinden sonuçları kontrol edebilirler. Ancak, sonuçları öğrenmek için onay numarası, soyadı ve doğum tarihi gibi bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Kimler Green Card Alabilir?

Green Card almak isteyen adayların belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Başvuru yapmak için en az 18 yaşında olmak ve en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca, son beş yıl içinde uzmanlık veya eğitim gerektiren bir alanda en az iki yıl sürekli çalışmış olmak da gereklidir. İngilizce bilme şartı aranmamakla birlikte, başvuru süreci internet üzerinden yapılabilmektedir.

Amerika’ya Yerleşmek için Yapılması Gerekenler 

Green Card çıktıktan sonraki süreçte Amerika’ya gelmek için başvuru yaptığınız göçmenlik kategorisine göre izlemeniz gereken farklı yollar bulunmaktadır. 

Green Card Kazandım Ne Yapmalıyım? 

DV Lottery çekilişi kazandım ne yapmalıyım diyorsanız, Amerika’da bulunmayan ve çekilişte seçilen katılımcıların uygun konsoloslukta görüşme randevusu alması ve mümkün olan en kısa sürede DS-260 başvurusunu başlatması gerekir. 

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi çekiliş sonucunuz konsolosluk ya da ABD’deki resmi makamlar tarafından size bildirilmeyecektir. Entrant Status Check sitesine girip kendiniz kontrol etmeniz gerekmektedir. 

Eğer çekiliş başvurunuz olumlu sonuçlandığında yasal bir statüyle Amerika’da bulunuyorsanız statü değişikliği başvurusu yapabilirsiniz.  

Belirtmek gerekir ki çekilişi kazanmanız Amerika’ya kabulünüzü garantilememektedir. Green Card çıktıktan sonraki süreçte kabul almak için uygun olup olmadığınızın değerlendirilmesi için çeşitli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. 

Green Card Çıktıktan sonra Nitelikleriniz Uygun mu? 

Resmi adı DV Lottery (Diversity Immıgrant Visa) olan Green Card çekilişi için temel olarak ABD hükümetinin belirlediği şartları karşılar şekilde lise ve dengi eğitim seviyesine ya da en az iki yıl nitelikli iş deneyimine sahip olmanız gerekir. 

Göçmenlik Başvurunuzu Gönderin 

Seçilen kişi ve aile üyelerini de ekleyerek DS-260, Göçmen Kayıt Başvurusu formunu doldurmalıdır. Bunun için dosya numaranızı (DV Case Number) DS-260 formuna girmeniz gerekmektedir. Bu sayede siz ve size bağlı olarak Amerika’ya göç edecek aile üyelerinizin bilgilerini sistem üzerinde ekleyebilir ya da güncelleyebilirsiniz. 

Green Card Mülakatı 

Mülakata katılmadan önce size gönderilen bildirimdeki kurallara ve gerekliliklere uyduğunuzdan emin olmalısınız. Görüşmenizin planlandığı tarihte konsoloslukta bulunmanız önemlidir.  

Eğer sonradan gelişen bir durum nedeniyle mülakata katılamayacaksanız bunu bildirmeli ve randevu tarihinizi değiştirmelisiniz.  

Mülakatta konsolosluk görevlisi siz ve ailenizle görüşecek, göçmenlik vizesi almaya uygun olup olmadığınızı belirleyecektir. Ayrıca sürecin bir parçası olarak parmak izinizin alınması gibi bir takım biyometrik tanımlama süreçlerinden geçiyor olacaksınız. 

Mülakattan Sonra 

Green Card mülakatından sonra aşağıdaki süreçlerden geçiyor olacaksınız. 

  • Vizenizin Onaylanması ve Pasaporta İşlenmesi — Onay almanız durumunda pasaportunuz üzerine vizeniz işlenecektir.  

Herhangi bir hata olmaması için girilen bilgileri kontrol etmelisiniz. Bir yazım hatası tespit ederseniz konsolosluğa başvurmalısınız.  

  • Mühürlü Göçmenlik Paketi — Tüm onaylarınızı aldıktan sonra size mühürlü bir paket verilecektir. Bu paketi siz açmamalısınız. Amerika’ya geldiğinizde Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkililerine paketi vermek üzere Amerika’ya giderken yanınızda bulundurunuz.   
  • Amerika’ya Ne Zaman Gidebilirsiniz? — Vizeniz üzerine basılmış olan vize son kullanma tarihinden (Visa Expiration Date) önce ABD’ye gelmiş ve giriş için başvurmuş olmanız gerekmektedir. Genel olarak DV Lottery ile kazandığınız vizeniz 6 ay kadar geçerlidir. 
  • USCIS Göçmenlik Masrafları — Göçmenlik süreçleriniz için ödemeniz gereken ücretleri Amerika’ya gitmeden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine ödemeniz gerekmektedir.  

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’ya Giriş 

Amerika’ya asıl başvuru sahibi olarak siz ve bağlı aile üyeleriniz aynı zamanda giriş yapmalıdır. Size verilen mühürlü paket ve vizesi basılı pasaport ile Gümrük ve Sınır koruma yetkililerinin kontrolünden sonra ülkeye giriş yapmış olacaksınız.  

Ülkeye geldikten sonra bir kaç hafta içinde konsoloslukta belirtmiş olduğunuz adrese gerçek Green Card’ınız postalacaktır. 

DV 2024 çekilişi sonuçları 6 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacaktır. Başvuru sonucunuzu Entrant Status Check sayfasından öğrenebilirsiniz.  

Aile Yoluyla ve İstihdama Dayalı Green Card 

Amerika’da oturum izni almak için başvurabileceğiniz yollar sadece çekilişe katılmakla sınırlı değil. Amerikan vatandaşı, oturum izni sahibi akrabalarınız ya da sponsor işverenler aracılığıyla da şartlarını karşıladığınız sürece oturum izni başvurusunda bulunabilir ve Amerika’da yaşayabilmek için ilk adımı atabilirsiniz.  

 

Her iki başvuru için de temel olarak aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

Green Card Sponsorluğu Dilekçesi 

İlk olarak sponsorunuzun sizin adınıza bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Bu dilekçe verilmeden önce aile ve istihdam temelli başvuruların taşıdığı şartlara bağlı olarak öncesinde yapılması gereken bazı aşamalar tamamlanmış olmalıdır.  

Aile yoluyla yapılacak başvurularda Form I-130, Vatandaş Olmayan Akrabalar için Göçmenlik Formu, kullanılırken, istihdam temelli sponsorluklarda Form I-140 Vatandaş Olmayan Çalışanlar için Göçmenlik Formu kullanılmaktadır.  

Gerekli şartlar karşılandıktan sonra dilekçe ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) sunulmalı ve ücretler ödenmelidir. 

Ulusal Vize Merkezi (NVC) Paketi 

Başvuru kabul edildikten sonra NVC size bir “Hoşgeldin Mektubu” e-maili gönderecektir. Bu e-posta içindeki bilgileri kullanarak Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi (CEAC) sitesine giriş yapabilir ve başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.  

Dilekçenizin onaylanması halinde NVC ikamet ettiğiniz ülkede size bir paket gönderecektir. Paket içerisinde doldurmanız gereken belgeler ve bilmeniz gereken talimatlar bulunmaktadır. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki paketiniz, öncelik tarihiniz geçerli olana kadar size gönderilmeyecektir. 

Konsolosluktan Vize Başvurusu Yapmak 

Green Card başvurusunun son aşamalarından birinde Amerikan Konsolosluğu’na gitmeniz gerekmektedir. Konsolosluğa gitmeden önce size gönderilen talimatlara uyarak vize ücretlerinizi ödemeli ve gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Amerikan konsolosluğunda vize mülakatı ile uygunluğunuz teyit edilecektir. 

Amerika’ya Seyahat 

Mülakat süreçlerini de tamamladıktan sonra Amerika’ya giderken kullanmanız için vizeniz onaylanacak ve size Amerika’da Gümrük ve Sınır koruma yetkililerine teslim etmeniz üzere mühürlü bir paket verilecektir.  

Bu paketi açmamalısınız. Paketiniz ABD’ye geldiğinizde yetkililer tarafından açılıp kontrol edilecektir.  Amerika’da vize ve varış paketinizi inceleyen yetkililerin giriş yapıp yapamayacağına dair karar verme yetkisine sahip olduğunu hatırlatmak isteriz. 

Ülkeye giriş yaptıktan sonra I-485 formu ile gerçek Green Card’ınızı almak ya da zaten Amerika’da bulunuyorsanız Statü Değişikliği ile geçiş için başvuruda bulunmalısınız. 

Talebiniz işleme alındıktan sonra bir kaç hafta içinde belirttiğiniz adrese postalanacak ve böylece Amerika’da oturum izni sahibi olacaksınız. 

Green Card ile Amerikan Vatandaşlığının Farkları 

Her şeyden önce belirtmemiz gerekir ki, Amerika’da oturum alan ile Amerika vatandaşları yasa önünde aynı haklara sahiptir. Ancak yine de oturum izni sahibi olmak, Amerikan vatandaşı olmaya göre bazı dezavantajlara sahiptir.

Oy Kullanmak 

En temel fark olarak, federal seçimlerde (Başkanlık Seçimi gibi) oy kullanamazsınız. Bu yönde bir girişimde bulunmak suç kabul edilmektedir ve vatandaş olmanızı kalıcı olarak engelleyebilir.  

Yine de bazı eyaletler yerel seçimlerde Amerika’da oturum izni sahiplerinin oy kullanabilmesine izin vermektedir. Elbette önceden bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir hakkınız yoksa vatandaş olamayacağınız gibi Amerika’da bulunma statünüzü de kaybedebilirsiniz. 

Seyahat Etmek 

Green Card’ın Amerika’daki yasal varlığınızın kanıtı olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle seyahat ederken mutlaka yanınızda olmalı. Ayrıca ABD dışına bir yıldan daha uzun süreli seyahatlerde dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim.  

Eğer bir yıl ve üzeri süreyle Amerika dışında kalmayı planlıyorsanız Form I-131 yeniden giriş izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu izin iki yıla kadar geçerli olabilir. Eğer bu izni almadan uzun süreli olarak Amerika’yı terk ederseniz sürekli oturum izninizi kaybedebilirsiniz. 

Green Card Aldıktan Sonra Amerikan Vatandaşı Olmak 

Amerikan vatandaşlığına başvurmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır. 

 

Çoğu yasal oturum izni sahibinin ABD vatandaşlığına başvurmadan önce 5 yıl beklemesi gerekir. Burada istisna olarak Amerika vatandaşı olmak için 3 yıl evli kaldıktan sonra Amerika’da oturma izninizi vatandaşlığa dönüştürme başvurusunda bulunabilirsiniz.  

Amerika’da evlilik yoluyla vatandaşlık için oturma izni ile ABD’de bulunduğunuz sürenin tamamlanmasına 90 gün kala ABD vatandaşlık başvurunuzu (N-400) başlatma hakkınız doğmaktadır.  

N-400 başvurunuzu yaptığınızda Amerikan vatandaşlığı için bulunma sürenizle ilgili karşılamanız gereken bazı şartlar bulunur. 

Evlilik yoluyla Green Card aldıysanız geçmiş 36 ayın minimum 18’inde ABD’de bulunmuş olmalısınız. Diğer kategoriler ile başvurularda da bu süre geçen 60 ayın 30’un da Amerika’da bulunmanızdır. 

Bu konu biraz karmaşık görünebilir. Amerikan vatandaşlığına geçiş başvurusunda böyle bir ayrıma gidilmesi, ABD’de ikamet edebilme hakkı ile fiziksel olarak Amerika’da bulunmak arasındaki farktan dolayıdır. 

Amerikan vatandaşı olabilmek için ABD’deki fiziksel varlığınızın kesintiye uğramamış olması gerekir. Burada istisna olarak altı aydan az süreyle ülke dışına çıkmanız oturum izni durumunuzu etkilemez. Ancak altı aydan fazla ve bir yıldan az süreli ayrılıklar genel olarak kural ihlali görünebilmektedir. 

Yukarıdaki detaylara dikkat ettiğiniz sürece Green Card aldıktan sonra rahatlıkla Amerika’daki hayatınıza devam edebilir ve gereklilikleri karşıladığınız zaman vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Son olarak eklemek gerekir ki, Amerika’da ağır bir suç işlemeniz durumunda tahmin edebileceğiniz gibi oturum izniniz sonlandırılıp sınır dışı edilebilirsiniz. 

Editör: Serkan Kebecioğlu