Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ders sorumlusu Doç. Dr. Havva Kaçan ve Hemşire Gülçin Gümüş Çalış eşliğinde “Engelleri Sevgiyle Aşalım” teması ile farkındalık yaratıldı. Doç. Dr. Havva Kaçan, açıklamasında; ”Öğrencilerin farkındalıklarının artırılması için özel birey ve ailelerine pozitif ayrımcılığa uğramaları için elimizden geleni en iyisin yapmaya çalışmaktayız.”

Hemşire Gülçin Gümüş Çalış, açıklamasında; “Hemşireler olarak farkındalığımızın daha yüksek olması özel bireylere özellikle sağlık kuruluşlarında her türlü pozitif ayrımcılığın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Engelleri sevgiyle aşacağımıza inanıyorum. İfadelerine yer verdi.

kastamonu üniversitesi (5)

Programa, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Tuna,  Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nesrin İçli, Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Dr. Hatice Nuhoğlu, Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Şahika Şimşek Çetinkaya, Özel Bireyler ve Aileleri Derneği Başkanı Huriye Poyraz, Kastamonu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Gürhan AK, Halime Çavuş Özel Eğitim Anaokulu  Müdürü Erol Çelikel,  Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurucu Müdürü Akay Yücebıyık,  Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Vural Yılmaz, Halime Çavuş Özel Eğitim Anaokulu Müdür Yardımcısı Hilmi Böcek, Kastamonu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Eylem Aydın, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Uzman Ergoterapist Şeyma Çiftçi, Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Mehmet Emin Kıral,  Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisi Sorumlu Hemşiresi Fatma Mum, Kastamonu Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi   sağlık çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, özel birey anneleri ve çocukları programa katılım sağladılar.  Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Tuna’nın konuşmaları ile başladı.

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük konuşmasını yaptı. Halime Çavuş Özel Eğitim Anaokulu Okul Müdürü Erol Çelikel “Özel Gereksinimli Çocukların Fiziksel ve Psikososyal Gelişim Özellikleri” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından İhsan Ozanoğlu Özel Bireyler Halk Oyunları gösterisini sergiledi. Akay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurucu Müdürü Akay YÜCEBIYIK “Özel Gereksinimli Çocuk/ Bireylere Sunulan Hizmetler ve Öneriler” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından İhsan Ozanoğlu Özel Bireyler Ritim Grubu gösterisini sergiledi. 

kastamonu üniversitesi (3)-2

Kastamonu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Eylem Aydın “Özel Bireylere Sosyal Hizmet Yaklaşımı ve İş Birliği” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Vural Yılmaz “Özel Gereksinimli Çocukların Karşılaştıkları Güçlükler” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.  Ardından Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Uygulaması kapsamında 4. sınıf öğrencileri, hazırladıkları özel gereksinimli bireylerin yaşadığı sorunları içeren barkovizyon gösterisini ve işaret dili eşliğinde müzik dinletisini gerçekleştirdiler. Hüseyin Üster Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri defile gösterisi yaptılar.   Program KÜSBF Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Muslu’nun “Özel Gereksinimli Bireylerde Beslenme Tedavilerinde Güncel Yaklaşım” konulu konuşmaları ile devam etti. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Uzman Ergoterapisti  Şeyma Çiftçi “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Faaliyetleri” konulu konuşmalarını gerçekleştirdi. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Danışanları Müzik Korosu sahnede yer aldı.

TEKNOFEST'e Kastamonu'dan 700'den fazla başvuru TEKNOFEST'e Kastamonu'dan 700'den fazla başvuru

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Psikiyatri Servis Sorumlu Hemşiresi  Fatma Mum “Psikiyatri Hemşireliği Hasta Bakım Süreçleri” konulu konuşmasını yaptı. Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Mehmet Emin Kıral “Ne Yaşadım? Ne Yaşıyorum? Nereye Gidiyorum?” konulu söyleşisini gerçekleştirdi. Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Havva Kaçan “Özel Bireylere Bakım Verenlerin Yaşadıkları Ruhsal Sorunlar ve Psikiyatri Hemşireliği Yaklaşımları” konulu sunum yaptı. Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Uygulaması kapsamında 4. Sınıf Öğrencilerinin hazırladıkları slayt gösterisi ile program sona erdi.

kastamonu üniversitesi (2)-3

Editör: Banu Türkmenoğlu