Uyuz salgınında dikkat çeken artış! OMÜ Tıp Fakültesi uzmanı Prof. Dr. Müge Güler Özden, uyuz hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

OMÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Müge Güler Özden;

"Halk Sağlığını Tehdit Ediyor"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müge Güler Özden, uyuz hastalığıyla ilgili yaptığı açıklamalarda, hastalığın artışa geçtiğini ve halk sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Özden, "30 kat hızla yayılıyor, hepimizi tehdit altına alıyor, herkes her an uyuz olabilir" uyarısında bulundu. Uyuzun bulaşma şekilleri ve tedavi süreçleri hakkında da önemli bilgiler paylaştı.

“30 kat hızla yayılıyor, hepimizi tehdit altına alıyor, herkes her an uyuz olabilir”

Kastamonu'da 1 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi? Kastamonu'da 1 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi?

Yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Özden, “Ülkemizdeki salgının aslında daha evvel yıllarda başladığını biz dermatoloji uzmanları olarak fark etmiştik. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ve kendi sağlık otoritelerimize de veri sağlamak amacıyla çok merkezli çalışma yapmıştık. Türkiye’nin her yerinden veri topladık. Gördük ki 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında vaka sayıları çok az ve belli sayıda giderken birden bire 2017’den sonra ilk olarak 7 katına, sonra 30 katına çıkacak kadar hızlı bir salgın başlamıştı. Pandemi bu salgın hızını bir az yavaşlattı. Pandeminin bitişiyle birlikte, insanların yeninde temas kurmasıyla beraber 30 kat hızlı başlayan salgın tekrar kendi ivmesiyle beraber ne yazık ki devam ediyor. Hepimizi tehdit altına alıyor. Herkes her an uyuz olabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA-Furkan Abrek Ünal