Bahçeşehir Koleji’nden coşkulu 23 Nisan kutlaması Bahçeşehir Koleji’nden coşkulu 23 Nisan kutlaması

ABD Başkanı Joe Biden, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cezaevinde yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yüklenerek, "Navalnıy'ın ölümünden Rus lider Putin sorumludur. Navalnıy, zehirlenerek, tutuklanarak ve hapse atılarak cezalandırıldı. Navalnıy'a yönelik yaşananlar, Putin'in doğrudan sorumluluğundadır." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Biden, Navalnıy'ın ölüm haberlerinin doğruluğuna dair bir şüphe duymadıklarını vurgulayarak, "Putin'in Navalnıy'ı zehirlediği, tutukladığı ve mahkemeye çıkardığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Navalnıy'ın ölümü, Putin'in bu zalimane eylemlerinin sonucudur." ifadelerini kullandı.

Biden ayrıca, ABD'nin Navalnıy'a yönelik yaşananların ardından Rusya'ya karşı daha önce uyguladığı yaptırımlara ek olarak yeni yaptırımların da gündemde olduğunu belirtti.

Rusya'da hapiste bulunan Navalnıy, geçtiğimiz yılın ocak ayında terör ve aşırılıkla bağlantılı olduğu gerekçesiyle yetkililer tarafından listelenmişti. Navalnıy'ın cezaevindeki durumu hakkında kesin bir açıklama yapılmamış olsa da, ABD yönetimi Navalnıy'ın ölümünden Putin'in doğrudan sorumlu olduğunu savunuyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu