TİGAD Başkanı Okan Geçgel, basın özgürlüğünün demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu vurgulayarak, gazetecilerin her geçen gün daha güçlenen bir ortamda çalışabilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Atatürk'ün katıldığı son 19 Mayıs kutlaması Atatürk'ün katıldığı son 19 Mayıs kutlaması

"DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN EN TEMEL UNSURLARINDAN BİRİ"

Başkan Geçgel, açıklamasında, "Düşünce ve ifade özgürlüğünün en temel unsurlarından biri olan basın özgürlüğünün her geçen gün daha da güçlenmesi için mücadele ettiğimiz bu önemli günde, tüm gazetecilerin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Basın özgürlüğünün, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirten Geçgel, özgür bir basının toplumun doğru ve tarafsız bilgiye erişimini sağlayarak demokratik bir toplumun temelini oluşturduğunu söyledi.  Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde gazetecilerin hala baskı ve tehdit altında çalışmak zorunda kaldığını dile getiren Geçgel, basın özgürlüğünün daha da güçlenmesi gerektiğini vurguladı.

Geçgel, gazetecilik mesleğinin zorluklarına rağmen, gerçekleri araştırıp kamuoyuna doğru ve tarafsız bir şekilde sunmaya devam eden tüm gazetecilere şükranlarını sundu. Onların cesaretleri, tarafsızlıkları ve özverilerinin, demokrasinin güçlenmesine ve toplumun bilinçlenmesine önemli katkılar sağladığını ifade etti.
 Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği olarak, basın özgürlüğünün güçlenmesi ve gazetecilerin daha özgür bir ortamda çalışabilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Geçgel, tüm basın çalışanlarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü en içten dileklerle kutladığını söyleyerek gazetecilik mesleğini icra ederken yaşamını yitirenleri saygı ve minnetle andığını aktardı.

Editör: Serkan Kebecioğlu