Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ''Kastamonu Arıcılarının Ana Arı İhtiyacının İşletmede Üretilmesi Projesi ''ne 564 bin 622 TL ve “Anadolu Merinosunun Yaygınlaştırılması Projesi'ne ise 825 bin TL destek verildi.

2023'te tarımsal desteklemelere 63,4 milyar TL kaynak ayıran bakanlık, diğer yandan yöresel hayvancılık projelerine de hibe desteği verdi. Ülke genelinde 14 projeye verilen hibeyle, hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, kapasite ve verimlilik artışı, daha kaliteli ürün ile daha iyi gen kaynağına sahip sürülerin elde edilmesi amaçlanıyor

Kastamonu'da kaç kişi yalnız yaşıyor? Kastamonu'da kaç kişi yalnız yaşıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretiminde kalite ve verimliliğin artırılmasına yönelik hibe ve desteklemelerini ülke genelinde sürdürürken yerel işletmelerin geliştirilmesi için de desteklemelerde bulunuyor. 2023 yılında toplam 63,4 milyar lira tutarında destekleme ödemesi yapan Bakanlık, yöresel hayvancılık işletmelerine de 14 proje karşılığında 6 milyon 225 bin TL'lik destek sağladı. Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), hayvancılık işletmelerinin altyapısının geliştirilmesi, kapasiteleri ve verimliliklerinin artırılması,  daha hijyenik şartlarda üretim yapılarak kaliteli ürün elde edilmesi, daha iyi gen kaynağına sahip sürü elde edilmesi amacıyla aile işletmelerinin projelerini destekliyor.

İl Tarım ve Orman müdürlükleri vasıtasıyla gelen projeler HAYGEM tarafından değerlendiriliyor.  Bu kapsamda Balıkesir, Tekirdağ, Aydın, İzmir, Çanakkale, Edirne, Uşak, Samsun, Kastamonu, Afyonkarahisar, Ağrı ve Erzincan illerinden 14 yöresel proje değerlendirilerek toplam 6 milyon 225 bin TL'lik hibe desteği sağlanması uygun bulundu.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ''Kastamonu Arıcılarının Ana Arı İhtiyacının İşletmede Üretilmesi Projesi ''ne 564 bin 622 TL destek verdi. Bölgede nitelikli damızlık ana arı sorununun çözülmesi için bölgesel koşullara uygun materyalin üretilmesi ve bunu da işletmede gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Proje ile arıcılık işletmelerine ana arı üretimine yönelik ekipmanlar temin edilerek projenin sonunda işletmelerin ihtiyacı olan döllenmiş ana arının üretimi ve sürdürülebilirliği sağlanacak. Böylece dışarıdan tedarik edilen ana arılardan kaynaklanan sorunlarında önüne geçilecek.

“Anadolu Merinosunun Yaygınlaştırılması Projesi'ne ise 825 bin TL destek verildi""

Bölgede küçükbaş hayvancılık yapan 100 yetiştiriciye Anadolu Merinos ırkı fertil koç verilerek işletmelerin kaliteli damızlık ihtiyacı karşılanacak. Böylece doğacak olan kuzularda et verim ve kalitesinin artırılmasıyla, işletmelerin karlılığı ve sürdürülebilirliği sağlanacak.

Proje ile damızlık dişi sığırların memelerinde oluşan mastitisin klinik hale gelmeden doğru ve zamanında tespit edilmesi, meme sağlığının korunması, laktasyon dönemine kesintisiz süt sağımının gerçekleşmesi, yetiştiricinin süt gelir kaybı yaşamaması ile işletme giderinin azaltılması amaçlanıyor. 

Editör: Banu Türkmenoğlu