Yıllardır 1881 olarak kabul edilen doğum tarihi, bu belgeyle birlikte bilinen tarihten tam 2 yıl önceye, yani 1879'a çekiliyor. Tarihçi Necdet Sakaoğlu'nun detaylı bir şekilde ele aldığı konu, şimdiye kadar bilinenlerin sorgulanmasına sebep oluyor.

Atatürk, soyadı kanununun yürürlüğe girmesi sonrasında aldığı "Atatürk" soyadıyla birlikte doğum tarihini gizemli bir şekilde saklamıştı. Ancak 1934'te çıkan Soyadı Yasası sonrasında düzenlenen nüfus cüzdanında doğum tarihi olarak 1881 belirtilmiş.
ataturk1

 Bu belge, Atatürk'ün resmi olarak 1881 doğumlu olarak kaydedildiği ilk belge olma özelliği taşımakta.

Ancak Atatürk'ün TBMM Reisi ve Başkomutan olduğu dönemde düzenlenen nüfus cüzdanında doğum tarihi olarak Hicri 1296 (Miladi 1879) yazılıdır. Bu belge, Atatürk'ün doğum tarihini 1879 olarak kesinleştiren önemli bir kaynak olarak öne çıkmaktadır.

Kastamonu'nun meşhur 'MANEVİ' efsaneleri: HZ. PİR ŞEYH ŞABAN-I VELİ Kastamonu'nun meşhur 'MANEVİ' efsaneleri: HZ. PİR ŞEYH ŞABAN-I VELİ

Şişli'deki Atatürk Müzesi'nde bulunan orijinal nüfus belgesi ise "Devlet-i Aliyye-i Osmaniye Tezkiresi" adını taşıyor ve Atatürk'ün doğum tarihini Hicri 1296 (Miladi 1878-1879) olarak belirtiyor.

ataturk3ataturk2

Editör: Serkan Kebecioğlu