Güzel şehir Kastamonu, doğal güzellikleriyle olduğu kadar zengin mutfağıyla da dikkat çekiyor. Kastamonu'nun geleneksel lezzetlerinden biri olan Ala Pilavı, özel tarifiyle sofralara renk katar.

Kastamonu'nun eşsiz lezzetlerinden biri olan Ala Pilav (Ala Karışık), hem göz hem de damak zevkini bir araya getiren bir tarife sahiptir. 

Ala Pilavı nasıl yapılır?

Bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını alınır ve eritilir. Eritilen tereyağına 1 su bardağı siyez bulguru eklenir. Bulgurlar tereyağında kavrulurken hoş bir koku ortaya çıkacaktır.
Kavrulmuş bulgurların üzerine 1 su bardağı pirinç eklenir ve bir süre daha karıştırarak kavurma işlemi devam eder.
Ardından 3.5 su bardağı sıcak su tencereye eklenir. Az miktarda tuz ve isteğe bağlı olarak karabiberi de eklebilir. 
Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve pilavın suyunu çekmesi için orta derecede kısık ateşte pişirmeye bırakılır.
Pilav suyunu çektikten sonra kısık ateş kapatılır ve tencerenin kapağı bir havlu veya kağıt havlu ile kapatıp demlenmeye bırakılır. Bu sayede pilavın taneleri daha da güzel ayrılacaktır.

Malzemeler:

1 su bardağı siyez bulguru (Alternatif olarak marketlerdeki bulgur da kullanabilirsiniz)
1 su bardağı pirinç
2 yemek kaşığı tereyağ
3.5 su bardağı sıcak su
Az miktarda tuz
Karabiber

Ala Pilavı hangi yöreye aittir?

Kastamonu'nun özel mutfağından gelen bu lezzetli tarifle hazırlanan Ala Pilavı Kastamonu’nun yöresel bir yemeğidir. Bu yemek Kastamonu'ya özgü siyez bulguruyla yapılır. Bu nedenle Kastamonu merkez ve ilçelerinde yapılan bu pilav,  hem gözleri hem de damakları büyüler.