İnebolu'da gerçekleşen MHP İlçe Kongresi'nde MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'e yönelik sert eleştirilerde bulunmuş, yaptığı konuşmada Aydın, Baltacı'ya yönelik "Bastıbacak" ifadeleriyle hitap ederek, "Bu seçimlerde 39 bin oy aldık, o bastıbacak Hasan seçildi gitti ya" şeklinde konuşmuştu

"OY KAYBININ NEDENİNİ ANALİZ ETMESİ GEREKİR"
Buna karşılık olarak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Yönetim Kurulu, Yüksel Aydın'ın sözlerine karşı bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Aydın'ın hakaret ve iftira dolu ifadelerini şiddetle kınadıklarını belirterek, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in ve Milletvekili Hasan Baltacı'nın dürüst ve etkin siyasetleriyle tanındığına vurgu yapıldı. Ayrıca, Aydın'ın tercih ettiği siyaset dilinin Kastamonulular tarafından mahkum edildiği ve oy kaybının nedenini analiz etmesi gerektiği aktarıldı. Açıklamada, CHP'nin Kastamonu İl Başkanı ve Milletvekili ile birlikte ahlaklı ve dürüst siyaseti egemen kılmak için mücadeleye devam edeceği ifade edildi.

WhatsApp Görsel 2023-08-20 saat 13.01.02

CHP İl Yönetim Kurulunun açıklamalarının tamamı şöyle;

Kastamonulular Baltacı'yı, Kastamonu hakkını alsın diye verdiği mücadelesinden bilir"

"Kastamonulular, İl Başkanımız Hikmet ERBİLGİN’i  Yüksel Aydın’ın yalan ve iftiralarından değil; Ranta kurban edilmek istenen Alparslan Türkeş Botanik Parkı ihalesine karşı durup öneri getiren siyasetiyle, Belediye’nin kasasına  fazladan 53 milyon 150 bin lira koyarak sağladığı kamu kaynağından, 6 Şubat depremlerinin hemen ardından belediyenin konut için satışa çıkardığı dolgu toprak arazilere yükselttiği itiraz ile Kastamonu’yu bir cinayet mahallinden kurtarışından, Kastamonu hakkını alsın diye verdiği mücadelesinden, Bu şehrin insanları için yaptığı dürüst ve etkin siyasetinden bilir. Kastamonulular Milletvekilimiz Hasan Baltacı’yı Yüksel Aydın’ın hakaretlerinden değil; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir gün dahi  Kastamonu’yu dilinden düşürmeyişinden, Bu şehrin yoluna, hastanesine, fabrikasına, esnafına, köylüsüne sahip çıkışından, Kastamonu hakkını alsın diye döktüğü terden, Çalışkanlığından,  ahlaklı siyasetinden bilir. Kastamonu iki evladını da yüreğinden bilir, sahip çıkar.

Ne acıdır ki, Yüksel Aydın kendisinin sürdürmekte ısrarcı olduğu kirli dil siyasetini Kastamonulular’ın mahkum ettiğini anlayamamıştır. 90 binden 37 bine gerileyen oylarının analizini yapmak yerine Kastamonu’nun iradesine öfkeyle saldırmayı seçmiştir. Kendisini Kastamonulular’ın vicdanına teslim ediyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu olarak, İl Başkanımızın ve Milletvekilimizin yanındayız. Biliyoruz ki; Kastamonu’nun hakkını aramaktan bir gün bile geri durmayan bu şehrin iki evladı Kastamonulular’a ve bizlere emanettir."

CHP Kastamonu İlçe Başkanları da ortak bir açıklama yaparak Yüksel Aydın'ın sözlerini kınadı. Açıklamada, Aydın'ın kullandığı dilin yanlış olduğu ve seçmen desteğinin azalmasında etkili olduğu belirtilerek, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Milletvekili Hasan Baltacı'nın Kastamonu için çalıştığı vurgulandı. İlçe başkanları, partilerinin ahlaklı ve dürüst siyaseti Kastamonu'da egemen kılmak için çaba göstereceğini ifade etti.

"ONLAR KASTAMONU'NUN HİKMET BAŞGAN'I, BİZİM HASAN'DIR"

“Üzülerek görüyoruz ki; MHP Yedek MYK Üyesi Yüksel Aydın, Kastamonuluların bu yalan, hakaret ve iftiraya yaslanan dili bir önceki seçimde nasıl mahkum ettiğini okumaktan ve anlamaktan çok uzaktır. 90 binden 37 bine gerileyen seçmen desteğinin muhakemesini doğru yapamadığı gibi bir dil sürçmesinden öte tercih ettiği kirli dil siyasetinden medet ummaya devam etmektedir. Kendi siyasetini yaslandırdığı bu dil ile esasen, Kastamonu’ya ve Kastamonu’nun iradesine saldırmakta, bu iradeyi küçük görmekte ve aşağılamaktadır. Bizler aşağıda imzası bulunan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanları olarak; fikir, emek ve hizmet üzerine kurulu bir siyasi anlayışıyla Kastamonu için çalışan İl Başkamız sayın Hikmet Erbilgin ve Milletvekilimiz sayın Hasan Baltacı’nın yanında olduğumuzu belirtiriz. Arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz Kastamonu’ya ve bizlere emanettir. Onlar Kastamonu’nun Hikmet Başgan’ı (g ile), Bizim Hasan’ıdır. İl Başkanımız ve milletvekilimiz ile birlikte Kastamonu’nun layık olduğu ahlaklı, dürüst siyaseti bu şehirde egemen kılmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.”