YÖK Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu değişiklikle birlikte, yurt dışı yükseköğretim kurumlarına kayıtta YKS puanı şartı getirilmiş oldu.

Artık, yurt dışında eğitim almak isteyen adayların Türkiye'deki ortaöğrenimlerini tamamlayıp YKS'ye girerek belirli bir başarı sıralaması elde etmeleri gerekecek. Yurt dışındaki programa kayıt olmak isteyen adayların, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınavında ilgili program için belirlenen başarı sıralamasına girmeleri gerekecek.

Yeni düzenlemeye göre, başvuru esnasında bu şartı kanıtlayan belgelerin ibrazı zorunlu olacak. YKS'ye girmeyen veya girdiği halde başarı sıralamasına giremeyen adayların denklik başvuruları ise reddedilecek.

Abdurrahmanpaşa Lisesi 139 yaşında... Abdurrahmanpaşa Lisesi 139 yaşında...

Öte yandan, tıp doktorluğu, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk programları için yapılan denklik başvurularında da yeni düzenlemeler getirildi. Bu programlar için denklik başvurusu yapacak adayların mezun oldukları yükseköğretim kurumunun dünya üniversite sıralamalarında ilk binde yer alması gerekecek. Ayrıca, Türkiye'de ortaöğrenimini tamamlayıp bu programlara başvuracak adaylar için özel hükümler de bulunacak.

YÖK'ün getirdiği bu yeni düzenlemelerle, yurt dışında eğitim almak isteyen adayların daha nitelikli ve standart bir süreçten geçmeleri hedefleniyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu