Kastamonu'da hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte birçok bölgeden yılan görüldüğüne dair haberler gelmeye başladı.
Kastamonu Üniversitesi'nde görüntülenen yılanın cinsi "Natrix Natrix" olarak bilinen zehirsiz su yılanına benzese de yetkililer yaklaşılmamasını öneriyor.

NATRİX NATRİX (Küpeli Su Yılanı) Nedir?

Gazi'den Belediye'ye tepki:" Benim yapabileceğim bir iş mi?" Gazi'den Belediye'ye tepki:" Benim yapabileceğim bir iş mi?"

Yarı sucul yılanlar olsalar da vakitlerinin çoğunu suda ve dere, gölet gibi su kaynaklarının çevresinde geçirmeyi severler. Bu yavru birey de muhtemelen güneş gören ve suyun güvenliğine yakın bu alanda öğlen güneşinin tadını çıkarıyordu.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kış uykusundan Mart ayında uyanırlar ve Ekim ayına kadar aktif olabilirler. Yetişkinleri 150 cm uzunluğa rahatlıkla ulaşabilir. Seksüel dimorfizm (cinsiyetler arası görünüş farkı) çok bariz olmasa da dişiler erkeklerden biraz daha iri yapılıdır. Agresif olmayan bir yılan türüdür. Zehirsizdir ve insanlar için bir tehlike oluşturmaz. Çoğu zaman ısırmayı tercih etmez. Savunma sistemini ölü taklidi yapmak (thanatosis) ve kloakından salgıladığı kötü kokulu bir sıvı-gaz karışımı oluşturur. Ayrıca yetişkin olanları kafalarını genişleterek üçgen biçimi verir ve yüksek sesle tıslar. Bu tehdit davranışlarıyla engereklere benzerler.

Muhabir: Gürkan YILMAZ