Son yaşanan gelişmelerin merkezinde, partinin MKYK üyesi Abdurrahman Akyüz yer aldı.

Akyüz, son açıklamasında, "Necmettin Erbakan hocam bugün yaşasaydı şüphesiz ki benim de söylediğim gibi Cumhur İttifakı'nın devam ettirilmesini isterdi. Erbakan hocam olsaydı Murat Kurum'u belediye başkanı yapmamızı beklerdi." ifadeleriyle partinin yönelimine ilişkin açık bir tavır sergiledi. Ancak bu açıklamalar, parti içindeki bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ise Akyüz'ün açıklamalarına sert bir şekilde yanıt verdi ve parti disiplin kuruluna sevk edilmesini talep etti. 

Akyüz'ü Yüksek Disiplin Kurulu’na sevkiyle ilgili partiden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

AK Parti İl Başkanı Yağcıoğlu: “İşten çıkmaya zorlamakla siyasi hareket tahkim edilmez” AK Parti İl Başkanı Yağcıoğlu: “İşten çıkmaya zorlamakla siyasi hareket tahkim edilmez”

"MKYK üyemiz Abdurrahman Akyüz, Anadolu Ajansı’na verdiği bir demeçte parti disiplinini yok sayan, görev ve yetki sınırlarını aşan, partimizin çizgisiyle uyumlu olmayan açıklamalarda bulunması sebebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir.

Yeniden Refah Partimiz dün olduğu gibi bugün de Milli Görüş çizgisinde yoluna devam etmektedir ve partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Altınöz’dür. İstanbul teşkilatlarımız da Sayın Altınöz ile omuz omuza, İstanbul’da Milli Görüş Belediyeciliği dönemini yeniden başlatmak için mücadelesine devam etmektedir."

Editör: Serkan Kebecioğlu