Sebze ve Meyve Hali cep yakıyor! Sebze ve Meyve Hali cep yakıyor!

Ticaret Bakanlığı, sıfır otomobillerin 6 ay veya 6 bin kilometre geçmeden satılmasını yasaklayan düzenlemenin süresini 1 Ocak 2025’e kadar uzattığını açıkladı. Bu düzenleme, sıfır araçların tescil tarihinden itibaren belirli bir süre veya kilometre sınırı geçmeden satışını engelleyerek piyasa istismarını önlemeyi amaçlıyor ve 1 Temmuz'da sona ermesi planlanıyordu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu düzenlemenin ikinci el araçlarda da yüksek fiyat sınırlaması getirdiği ve bugüne kadar yasağa uymayan oto galerilerine toplam 52 milyon lira ceza kesildiği belirtildi. Ayrıca, kısıtlamaya aykırı hareket edenlere toplamda 90 milyon lira idari para cezası verildiği ifade edildi.

Düzenlemenin sıfır araçların hızlı bir şekilde ikinci el piyasasına düşerek haksız kazanç elde edilmesini önlediğine dikkat çekilen açıklamada, "Sıfır araç arzının artmasına katkı sağlanarak gerçek ihtiyaç sahiplerinin araca ulaşmaları kolaylaştırılmış, otomotiv sektöründeki spekülatif fiyat artışları engellenmiş ve tüketici mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır. Bu başarıların devamı için düzenlemenin süresi 1 Ocak 2025'e kadar uzatılmıştır," ifadelerine yer verildi.

Bu düzenleme, yetki belgesiyle ikinci el araç ticareti yapanlar ve bir yıl içinde yetki belgesiz üç veya daha fazla ikinci el araç satan tüm gerçek veya tüzel kişilerin satışlarını noterlikler tarafından engellemeye devam edecek.

Kaynak: Ekonomi Gazetesi