Üniversite tercihlerinin ardından, yatay geçiş online başvuruları 11 Ağustos 2023 Cuma günü itibariyle sona erecek. Beykent Üniversitesi Öğrenci Dekanı Serhat Butur, bu süreci hatırlatarak, "16 Ağustos'ta sonuçlar açıklanacak ve 18 Ağustos'ta kesin kayıt tarihi dolacak. Geçtiğimiz yıllarda tercih döneminde yanlış seçimler yaparak istemedikleri bir programa ve üniversiteye yerleşen öğrenciler, yatay geçiş imkanını kullanarak istedikleri program ve üniversitede farklı avantajlarla eğitimlerine devam edebilecekler" şeklinde konuştu.

"Yatay geçiş için minimum 2.29 başarı not ortalaması gerekiyor" diyen Butur, öğrencilere ÖSYM sonuç belgelerine ve başarı notlarına göre birer kez yatay geçiş hakkı verildiğini belirtti. Butur, "Öğrenci, zaten bir üniversitede okurken, üniversiteye giriş yılında oluşan YKS puan türleri ve bölüm puanlarına göre istediği bölüme başvurabilir. Tekrar sınavlara girmeden hedeflerine ulaşabilirler. Üniversitede geçirdikleri dönemlerin başarı not ortalaması en az 2.29 olmalıdır. Yatay geçiş prosedürleri, "Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik" ve YÖK kararlarına göre gerçekleştiriliyor. Tüm üniversitelerde yatay geçiş başvurusu yapma şansı bulunuyor. Yatay geçiş başvuruları için YÖK'ün web sitesinde lisans ve ön lisans programlarının kontenjanları ile başvuru tarihleri görülebiliyor" dedi.

Birden fazla üniversiteye aynı anda yatay geçiş başvurusu yapılabilirken, sadece birine kayıt yaptırılabileceğini belirten Butur, olumsuz sonuçlanan başvuruların öğrencilere mevcut üniversitelerinde eğitimlerine devam etme hakkı tanıdığını açıkladı. Ayrıca, başka üniversitelere başvurdukları için herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklarını ve başvuru sırasında kayıt silmemeleri gerektiğini vurguladı.