Hayatımızın hemen her alanına nüfus eden bu teknoloji başımızı döndürecek hızda ilerliyor.

“Yapay Zeka” robotlar, çığır açan yazılımlarla işleri kolaylaştırırken bir yanda “ses taklidi” v.b. akılara durgunluk veren dolandırıcılık yöntemlerine malzeme olarak kafalarda gelecekle ilgili korkular yaratıyor.

Sabah Gazetesi, çok kısa bir zaman içinde dünyanın en önemli gündemlerinden biri haline gelecek yapay zeka teknolojisinin insanoğlu için bir tehdit mi yoksa imkan mı olduğu sorusunu uzmanlara sordu.

Yapay Zeka Politikaları Derneği Başkanı Kastamonulu hemşehrimiz Zafer Küçükşabanoğlu şöyle konuştu: “Stephen Hawking geçtiğimiz yıllarda ‘Güçlü bir yapay zekanın yükselişi insanlığın başına gelen en iyi ya da en kötü şey olabilir’ demişti. Yapay zekanın artıları kadar eksileri de var. En son Cumhurbaşkanımızın sesini taklit ederek DeepFake teknolojiyle dolandırıcılık yapmaya çalışan insanlar ortaya çıktı. Yapay zeka iyiliğin gücü de olabilir kötülüğün gücü de. Burada insan faktörü çok önemli. Dijital ses ya da dijital yüz nakli olarak adlandırdığımız DeepFake teknoloji ne yapıyor? İtibar zedeliyor, mahremiyeti sarsabiliyor, uluslararası kriz yaratabiliyor. Bu kadar büyük bir teknoloji bu. Seçimlerde Barack Obama ve Donald Trump döneminde de siyasi bir manipülasyon yapmak için kullanıldı. Hatta Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo kendisi basın açıklaması yaptı ama DeepFake teknolojisi zannedildiği için askerler bile ayaklandı.” (Sabah)