İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Kadir Yalçın, Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı’nın babası Ali Baltacı ile görüştüğünü dile getirdi.

Yalçın bu görüşmede Baltacı'nın, Erbilgin'in oğluna tuzak kurduğunu söylediğini iddia etti.

Ali Baltacı: “Erbilgin kendi menfaati uğruna oğluma tuzak kuruyor”

Cide Belediyesi, 99 milyon liralık borcu dev afişle duyurdu Cide Belediyesi, 99 milyon liralık borcu dev afişle duyurdu

Yalçın, görüşmeye dair şunları kaydetti;

“Ali Baltacı’ya sordum, Hikmet Erbilgin’in ve Hasan Baltacı’nın olayı nedir? Diye. Ben bunların oluşumundan kötü kokular alıyorum. Bizi kandırmaya çalışıyorlar, insanımızı kandırmaya çalışıyorlar. Ali Baltacı ise bana ‘Oğlumu çok defa uyardım. Belediye başkanlığına aday olma, seni kıyma yaparlar dedim ama beni dinlemedi. Hikmet Erbilgin kendi menfaati uğruna benim oğluma tuzak kuruyor. Oğlumun siyasi hayatını bitirecek! Oğlum kazansa da kaybetse de bu Hikmet başına bela olacak' diyor. 1957 seçimlerinden beri CHP’liyim diyor. CHP’ye Hikmet yüzünden küstüm diyor. Erbilgin ve Karabacak’ın yüzünü görmemek için il binasına gitmiyorum diyor. Bunlara herkes kandı, bir Ali Baltacı kanmadı diyor. Hikmet Erbilgin’i günahım kadar sevmem diyor.”
 

İYİ Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Kadir Yalçın, CHP PM Üyesi Erbilgin’in kendisi hakkında, “Azdavay için bizden aday olmak istedi” iddialarına yanıt verdi.

Yalçın, geçen ‘Seçim Özel’ programında CHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hasan Baltacı, CHP PM Üyesi Hikmet Erbilgin ve CHP Kastamonu İl Başkanı Dilek İlke Karabacak’a 14 adet soru sorduğunu ve Erbilgin’in bu sorulardan bazılarına cevap verdiğini belirtti.

Yalçın, Erbilgin’in miting programında kendisi için, “Kadir Yalçın bize karşı çok saldırgan. Bunun sebebi de Azdavay için bizden aday olmak istedi. Biz de uygun görmedik, bu yüzden saldırıyor” bize sözleri üzerine konuştu.

“Siz bunları ispatlamazsanız namertsiniz”

Erbilgin’in iddialarına yanıt veren Yalçın şunları kaydetti;

“Ben Azdavaylıyım. Azdavay’da eşimiz, dostumuz ve sevenimiz var. Biz birlikte bir seçim geçirdik Mayıs ayında. Orada da CHP’ye ciddi bir oy artışı oldu. Bu arkadaşlar zannediyorlar ki, o oylar kendi oyları, onlara verildi. Öyle bir şey yok. Oradaki insanlar bizleri o makamlara layık görüyorlar. Bizim öyle bir talebimiz olmadı. Hele benim hiç olmadı. Görüşme yaptık biz bunlarla ama Azdavay’dan aday olayım gibi bir talebim kesinlikle olmadı. Geçen programlarda onlara; ‘Siz bunları ispatlamazsanız namertsiniz’ dedim. Şimdi buradan tekrar ifade ediyorum; ‘Bunu ispatlamazsanız, siz de birer muhtevisiniz.’ Bun bir iftarıdır. Bunların işleri güçleri iftira atmak.” 
 

Kadir Yalçın-5

“Siz neyi konuştunuz, neyin hesabını yaptınız?”

Yalçın programda, Hasan Baltacı’nın ofisi önünde çekilmiş; HDP Milletvekili, Hikmet Erbilgin ve Dilek İlke Karabacak’ın olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf göstererek, “Siz neyi konuştunuz, neyin hesabını yaptınız?” diye soruyorum. Hikmet Erbilgin; ‘O ben değilim veya o İlke hanım değil.” Diyeceğine verdiği cevap; “Tel örgülerin arkasından çekilmiş, gayrimeşru kayıt dışı fotoğraflar diye bir yalanı topluma servis etmeye çalışıyorlar” diyor. Ya bu fotoğraflarda siz yok musunuz arkadaşlar? Bariz belli. Bunların işleri güçleri konuları çarpıtmak, gelen sorulara cevap vermemek.” ifadelerine yer verdi.
 

Kadir Yalçın 3

“O çarpık zihniyetlerini Kastamonu’da normalleştirmeyeceğiz.”

Erbilgin ve Karabacak’ın 12 Mart günü gündüz vakti yemek masasında yayınladığı fotoğrafa ilişkin konuşan Yalçın; “Normalde sosyal medyada günü gününe yayınlarlar çalışmalarını. Ben de Ramazan’da bu fotoğrafları neden yayınlıyorsunuz? diye sordum. Hepimiz gündüz çalışmaları yapıyoruz. Benim söylemek istediğim, sizin değerlerimize saygınız yok diyorum. Onlar da diyor ki; ‘Biz bu programı 10 Mart’ta yaptık.’ Peki, neden 12 Mart’ta yayınlıyorsunuz? Mübarek aydayız. Oruç tutmayabilir, inanmıyor olabilirsin ama milletin gözüne sokarak bunları paylaşmanızın amacı nedir? Siz bu alışkanlıklarınızı normalleştirmeye mi çalışıyorsunuz? Bizlere bir şeyi kabul ettirmeye mi çalışıyorsunuz? Bunlarla derdim bu. O çarpık zihniyetlerini Kastamonu’da normalleştirmeyeceğiz.” Dedi.
 

Kadir Yalçın 2

“Hikmet Erbilgin kendi elini mi kıracak? Eşinin alnını mı karışlayacak?”

Yalçın, Erbilgin’in ‘Kastamonu’nun bir kuruşuna dokunanın alnını karışlarım’ sözleri üzerine şunları kaydetti; “Eşinizin IBAN’ına gelen paraları nereye gönderdiniz? Dedik. Belgesiyle gösterdik. Bu parayı gönderen kişinin açtığı dava belgelerini de gösterdik. Şimdi siz afet zamanı topladığınız paraların hesabını vereceğinize… Bunları cevaplayamıyorsunuz. Şimdi ne yapacağız? Hikmet Erbilgin kendi elini mi kıracak? Eşinin alnını mı karışlayacak? Bir kuruşun hesabını soracağım diyor ama orada kaç paranın çalındığının hesabını vermeden bizim Kastamonu’muzun bir kuruşunun hesabını soracakmış. Bunlar tamamen hamaset dolu açıklamalar. Bunların yalanına artık inanmıyoruz. Buradan söylüyorum Che Guevara Hikmet, sen çocuk mu kandırıyorsun?”
 

“Tapu kayıtları bizde var”

Yalçın, CHP’ye yeni bir sorusu olduğunu ifade ederek; “CHP il binası alındı geçtiğimiz yıllarda. 4 tane daire aldılar. Bu dairelerin alımında; dört dairesinin ikisini CHP Genel Merkezi üzerine yapmışlar, diğer ikisini ise Hasan Baltacı’nın kayınpederi üzerine yapmışlar. Ben de bunun üzerine Genel Merkez’e kaç para ilave edip de devrettiniz? Diye soruyorum. Tapu kayıtları bizde var. Bu işten ne menfaat elde ettiniz? Niye böyle bir şey yapma gereği duydunuz?” Dedi.

“Selahattin Demirtaş’ın da destek videosunu yayınlayacak mısınız?”

Yalçın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Erzincan’da yaptığı konuşmada ‘Kastamonu’yu alıyoruz’ ifadesi üzerine konuşmasında; “Özgür Özel Kastamonu’da miting yapacağım dedi. Sinop’a kadar geldi ama Kastamonu’ya neden gelmedi? Kendi ağızıyla söylemişti. Acaba DEM Parti ile ilişkilerinizden dolayı mı Özel’i Kastamonu’ya getirmediniz? Buradaki milliyetçi seçmenden oy alamayız korkusuyla mı burada miting yaptırmadınız? Sayın İmamoğlu ve Yavaş’ın destek videolarını gördük. Peki, her ortamda selam gönderdiğiniz Selahattin Demirtaş’ın da destek videosunu yayınlayacak mısınız?” diye konuştu. (Ercan ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal