Memur-Sen 39. İl Temsilcileri toplantısı 7. dönem toplu sözleşme gündemiyle Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kastamonu İl Temsilcisi İrfan Bakır’ın da katıldığı ve görüşlerini dile getirdiği toplantıda verilen zam teklifi karşısında atılması gereken stratejik adımlar istişare edildi.

Merkez Bankası'ndan EFT/FAST kararı Merkez Bankası'ndan EFT/FAST kararı

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kritik bir zamanda önemli bir toplantı yaptıklarını belirterek: “Toplu sözleşmede son kavşağa girdik. Sizlerin de kamuoyunda takip ettiğiniz gibi bu dönemki toplu sözleşmede 967 talep masada ve böyle bir zeminde müzakere süreci ister istemez uzun sürüyor. Ön müzakere ile müzakere sürecinin birleştiği geleneğin dışına çıkıldığı bir dönem oluyor. Gelinen nokta itibariyle her talebi tek tek masada görüştük. Hizmet kollarında önemli bir aşamaya gelindi. Şu ana kadarki zamanı özellikle son günlerde verimli bir şekilde kullandık. Masa doğal olarak stresli geçiyor” ifadelerini kullandı.

Yalçın, 4688 sayılı yasanın baştan sona ele alınmasına ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi: “Önümüzdeki yıl bunu çalışma konusunda prensipte anlaşmış durumdayız. Diğer taleplerimizle ilgili ciddi görüşmelerimiz oldu ve sonuç almak için ısrarımız sürüyor. Biz bu süreçte eylem ve söylemlerimizin dışında diplomasi boyutuyla kritik dokunuşlar yaptık.”

Memur-Sen İl Temsilcilerinin de tek tek söz alarak görüşlerini belirttiği toplantıda; enflasyonist ortamda kamu işvereni tarafından verilen teklif ve bu teklife karşı hizmet kollarındaki kazanımların önemli olduğu görüşü istişare edildi.

Yalçın, "Her ne kadar oransal zamda uzlaşılacak noktaya gelemediysek de; hem hizmet kolu tekliflerinde hem de genele ilişkin bölümde bazı kritik başlıklarda önemli ilerlemeler sağlamış görünüyoruz" dedi.

Yalçın, "Refah payı isteğimiz, enflasyonist ortamda konformist bir beklenti değil, alım gücümüzü koruyacak güçlü bir enstrümandır. Kamu İşvereni ve hükümetten yarın, aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur-Sen’e imza attıracak teklifi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Memur-sEN

Memur-sEN (2)-2

(HABER MERKEZİ)