Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Kadir Yalçın, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu’nun görevden alınacağına dair yerel bir gazete çıkan haber üzerine açıklama yaptı.

“Biz Kastamonu’da yaşayan insanlar olarak önceliğimiz her daim Kastamonu’nun kazancı ve Kastamonu insanının maddi-manevi menfaatleridir” diyen Yalçın, açıklamasına şöyle devam etti: “Basınımızda çıkan haberlere göre Kastamonulu hemşehrimiz, Kastamonu’nun yetiştirdiği nadir bürokratlarımızdan Sayın İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu hakkında siyasiler tarafından görevden alınacağına dair çıkan haberler beni, teşkilatımızı ve Kastamonulu herkesi üzmüştür. Bu söylentinin haberi dahi kabul edilemez. Bu haber Kastamonu evladına sahip çıkılmadığının bir göstergesidir. Saadet Partisi İl teşkilatı ve Kastamonulu bir vatandaş olarak bunun gerçeği bir yana bu söylentinin haberini dahi kabul etmiyoruz ve karşısında duruyoruz. Buradan şunu açıklıkla ifade etmek istiyorum.

Ben bir milli görüşçü olduğum halde ve İl Sağlık Müdürümüzün Ak Partiyi desteklediğini ve benim düşüncemden olmadığını bildiğim halde bunu savunmak bana mı düşecekti! Bir bürokrat kolay yetişmiyor. Sizin derdiniz zor şartlarda yetişmiş Kastamonulu bir insanı, Kastamonu’nun bir evladını harcamak mı? Rektörün sağlıktaki beceriksizliklerinin faturasını reklam bilmeyen, sadece işine odaklanmış Kastamonulu İl Sağlık Müdürüne mi keseceksiniz? Pandemide, sel felaketlerinde en zor süreçleri en güzel şekilde yöneterek kriz çıkmasını önlemiş Kastamonulu hemşehrimiz İl Sağlık Müdürüne mi keseceksiniz? Onun suçu mazlum olup saygısından sesinin çıkmaması mı? Sizin ehliyet ve liyakattan yoksun olduğunuzu zaten biliyoruz.

Erdoğan tarih verdi! Cumhur ittifakı adayları belli oluyor Erdoğan tarih verdi! Cumhur ittifakı adayları belli oluyor

Ama Kastamonu’nun yetişmiş liyakat sahibi evladını da harcamanıza müsaade etmeyeceğiz. Biz size Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sorunlarının rektörden ve üniversiteden kaynaklandığını defaatle söyledik. Ama siz üniversiteyi dünyada 1501. yapan rektörü koruyacağız diye gecesini gündüzüne katarak çalışacak bir Kastamonulu rektör getiremediniz. Üstelik sizin rektörünüz yaptığı işlerle Kastamonulu öğretim elemanı almamaya dahi yemin etmiş bir edayla davranıyor. Sizde bunu görüyorsunuz, ama neden korkuyorsanız ses çıkaramıyorsunuz. Kastamonu’ya da Kastamonu’nun evladına da yazık etmeyin. Kastamonu ve Kastamonulular adına nasıl anlarsanız anlayın bir defa daha uyarıyorum. Kastamonu’nun evladına sahip çıkın.

Başkasının suçundan dolayı il sağlık müdürü hemşehrimizi harcamayın. Hastanenin problemi il sağlık müdürünü değiştirmekle çözülmez. Oradaki sorun kendisini layüs’el ve layuhti kabul eden üniversitenin başına buyruk idaresinin yaptığı yanlış yönetimdir. Bunun ispatı şudur: Üniversitenin ve Sayın Rektörün burnunu sokmadığı ilçe hastaneleri dahil, aile hekimlikleri dahil, 112 birimi dahil, merkezdeki rehabilitasyon hastanesi dahil, birinci basamakta dahil hiçbir yerde sıkıntı yoktur. Sıkıntının olduğu tek yer rektörün sorumluluğunda ve yönetiminde ki Eğitim ve Araştırma Hastanesidir. Onun için sorunun çözümü basittir. Üniversite bu hastaneden ayrılarak kendi bünyesinde ister tıp fakültesi hastanesini kurup çalışsın isterse de bildiği neyse onu yapsın. Ama bu hastaneden elini çeksin, hastane üzerinde Demokles’in kılıcı gibi durmaktan vazgeçsin.

Üniversite bundan vazgeçer mi? Vazgeçmez. Çünkü rektör dahil 3-5 kişinin hastane döner sermayesinden her ay aldığı takriben 300 bin TL’den fazla paradan vazgeçmek her babayiğidin harcı değildir. Ama o makamda bir Kastamonulu olsaydı, Kastamonu’nun menfaati için paradan da canından vazgeçerdi. Biz Kastamonuluyuz. Kastamonu evladının düşüncesi, hayat görüşü, yaşantısı ne olursa olsun Milli Görüşün tek temsilcisi Saadet Partisi Kastamonu teşkilatı olarak Kastamonu’ya ve evlatlarına hiçbir ayrım yapmadan sahip çıkmaya devam edeceğiz. İl sağlık müdürünün de hakkını kimseye yedirmeyeceğiz, tecrübeyi yeniden tecrübe ettirmeyeceğiz.”

İstiklal Gazetesi