Önceki Dönem Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu düzenlediği toplantıda gündeme dair konuştu.

"Ben hukukçu değilim ama hukukta bir ana kural vardır: usul, esastan önce gelir" diye konuşan Vidinlioğlu şöyle devam etti: "Eğer usulde bir hata varsa esasla ilgili konuştuklarınızın bir anlamı kalmaz. İlk Belediye Meclis toplantısının ardından bir ses çıkar mı diye bugüne kadar bekledim."

CHP'li isimlerin Kastamonu Belediyesi'nde vermiş olduğu fotoğraf karesine atıfta bulunan Vidinlioğlu; "Yerel seçimlerden hemen sonra bu ilin artık belediye başkanısınız. Parti rozetini çıkartırsınız. Size oy veren, vermeyen herkese hizmet edersiniz. Belediye hiçbir partinin toplantı yapacağı bir yer değildir. CHP’nin belediye meclisinden önce yaptığı grup toplantısından paylaşılan bir fotoğraf var. Gruba CHP İl Başkanı, başkanlık ediyor. Bir tarafından Parti Meclis üyesi, diğer tarafında seçilmiş belediye başkanı var. Bu tablo ne demokratik teamüllerle, ne belediye geleneği ile ne de bugüne kadar ki tablo ile hiç bağdaşmayan ve asla olmaması gereken bir tablo. 2019’dan hemen sonra ‘Belediyeyi Galip Vidinlioğlu mu yönetiyor, yoksa Yüksel Aydın mı yönetiyor’ diye soranların, o fotoğrafı vermeleri çok ciddi bir çelişkidir."

Vidinlioğlu'nun konuşmasının devamı şu şekilde oldu:

Muhtar mazbatası mahkemelik oluyor Muhtar mazbatası mahkemelik oluyor

 
"BELEDİYE BAŞKANI KİM?"
"Devir teslim yapalı 1 ayı aşkın süre oldu. Hem il başkanı, hem de parti meclis üyesi mesailerini belediyede geçiriyorlar. Alınan her kararda varlar. Kurum içerisinde parti meclis üyesi bazı noktalara gidip belediye çalışanlarına hesap soruyor. Birim müdürlerini çağırıp brifing almak istiyor. Burada bir karar verilmesi gerekiyor. Belediye başkanı kim? Eş başkanlık mı yapıyorsunuz? Bunun adını bir koyun. Belediye başkanı halkın oylarıyla gelmiş, seçilmiş belediye başkanıdır. Ona herkes saygı göstermek zorundadır. İl başkanı ve parti meclis üyelerinin belediye yönetiminde bulunmaları, belediye geleneklerine aykırıdır. "

"İLK BAŞTA ONLARDAN TEPKİ BEKLERDİM"
"Mevcut iki vekilimiz hukukçu. Halil Bey de, Serap Hanım da hukukçu. Merkez İlçe Başkanı hukukçu. Ben bu duruma en başta onlardan tepki beklerdim. Ama müthiş bir sessizlik. Başka adaylarımız vardı. Onlardan feveran etmelerini beklerdim. Kimseden çıt yok. Sivil toplumdan, basınımızdan beklerdim. Ses yok. Arkadaşlar yanlış yönetilen yerden doğru şey çıkmaz. Biran önce Kastamonu Belediyesi yönetiminin fabrika ayarlarına dönmesi lazım. Belediyeyi bu şekilde yönetemezsiniz. "

"MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI O RESMİ KALDIRMASAYDI, HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK MI OLACAKTI?"
"Bu durumdan hiç itirazı olmayan AK Parti yönetimi ve grubunun durumu ‘Cumhurbaşkanımızın resmi’ noktasına çekmesi şaşkınlık verici. Mevcut belediye başkanı o resmi kaldırmasaydı, her şey güllük gülistanlık mı olacaktı? Kastamonu Belediyesi’nin önüne T.C. geleceği zaman ret için kalkan elleriniz, faaliyet raporuna gelince nasıl evet oluyor? Nasıl bir ittifak anlayışıdır? Faaliyet raporu sıradan bir şeydir. Mevcut yönetim bunu yeterli bulmayabilir. Bunu anlayabilirim. Ama beraber çalıştığımız AK Parti grubunun da faaliyet raporunu yetersiz bulması pekte anlayabileceğim bir durum değil.  "

"BAŞKANLIK MAKAMI MAZERET ÜRETME YERİ, AĞLAMA DUVARI DEĞİLDİR"
"Ben belediyeyi devrederken 450 milyon TL civarında borç olduğunu açıklamıştım. Ölçeğe vurduğumuzda bu rakamlar çok kabul edilebilir rakamlardır. Yatırım yapan, iş yapan belediyelerin mutlaka borçları vardır. Ben belediyeyi devraldığımda 190 milyon bütçemiz vardır. Resmi borç 80 milyon civarıydı. Sonradan gelen faturalarla 140-145 milyon civarına çıkan borçla devraldım. Ben bunu açıkladım ve sonradan yoluma devam ettim. Belediye başkanlığı makamı mazeret üretme yeri, ağlama duvarı değildir."

Editör: Serkan Kebecioğlu