Toplantıda kendi Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı’nın geçmiş dönem ait açıklamalarına cevap veren Vidinlioğlu, “Ben belediyeyi devraldığımda 190 milyon bütçemiz vardır. Resmi borç 80 milyon civarıydı. Sonradan gelen faturalarla 140-145 milyon civarına çıkan borçla devraldım. Ben bunu açıkladım ve sonradan yoluma devam ettim. Belediye başkanlığı makamı mazeret üretme yeri, ağlama duvarı değildir” dedi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası gerçekleştirilen ilk Belediye Meclis toplantısı öncesi CHP İl Başkanı Dilek İlke Karabacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen grup toplantısına atıfta bulunan Vidinlioğlu, “2019’dan hemen sonra ‘Belediyeyi Galip Vidinlioğlu mu yönetiyor, yoksa Yüksel Aydın mı yönetiyor’ diye soranların, o fotoğrafı vermeleri çok ciddi bir çelişkidir” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı’nın Türk Gün, Bengü Türk TV ve Fikri Alem Reklam Ajansları ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendiren Galip Vİdinlioğlu, “Fikri Alem’in ve Türk Gün Gazetesi’nin sahibi MHP üst kurul üyesi diyorlar. MHP’den seçilmiş bir belediye başkanının gidip de bir başkasıyla çalışması eşyanın tabiatına aykırıdır” şeklinde konuştu.

Kastamonu Emniyeti'nden 450 öğrenciye sinema keyfi! Kastamonu Emniyeti'nden 450 öğrenciye sinema keyfi!


“450 MİLYON TL CİVARINDA BORÇ KABUL EDİLEBİLİR BİR RAKAMDIR”

“Ben belediyeyi devrederken 450 milyon TL civarında borç olduğunu açıklamıştım. Ölçeğe vurduğumuzda bu rakamlar çok kabul edilebilir rakamlardır. Yatırım yapan, iş yapan belediyelerin mutlaka borçları vardı. Ben belediyeyi devraldığımda 190 milyon bütçemiz vardı. Resmi borç 80 milyon civarıydı. Sonradan gelen faturalarla 140-145 milyon civarına çıkan borçla devraldım. Ben bunu açıkladım ve sonradan yoluma devam ettim. Belediye Başkanlığı makamı mazeret üretme yeri, ağlama duvarı değildir. Ben 450 milyon açıkladıktan sonra sayın başkan 505 milyon TL borç açıkladı. Mali işler müdürü aynı mali işler müdürü. İlbank’ın bazı kesintileri olur. Bu kesintileri borç hanesine ve verilen temlikleri borç hanesine sokmuşlar. Bu sayede borcu 505 milyona kadar çekmişler. Emlak ve sudan alacaklar var o zaman onları da alacak hanesine yazın. Borçları yazıyorsunuz ama alacakları yazmıyorsunuz. Saraçlar’da ve Kebeci’nin orada yaptığımız garajlar var. Yaklaşık 300 tane. Bugün satsanız 90 milyon TL yapar. 18 milyona aldığım hastane ruhsatı var. Bugün satsanız 150 milyon TL yapar. Bunları da alacak hanesine yazın o zaman.”

“RAKAMLARI ÇOK BÜYÜK RAKAMLAR GİBİ TELAFFUZ EDİYORSUNUZ”

“Elbette eksiğimiz, yanlış yaptığımız şeylerde vardır. Doğru yaptığımız işlerde vardır. Rakamları çok büyük rakamlar gibi telaffuz ediyorsunuz. Sayın başkan ‘bütçeden gazetelere 426 bin TL para veriliyor’ diye açıklama yaptı. O metnin içine 3 gazeteyi sıkıştırıyor. Bu 3 gazeteye 426 bin ödüyormuşuz gibi intiba oluşturuluyor. Bizim bu 3 gazeteye ödediğimiz rakam 50-60 bin TL civarındadır. Biz Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerine de aboneydik. Belediye herkesin belediyesidir. Sizin lehinizde de, aleyhinizde de yayın yapan sizin muhatabınızdır. Ama bunların hiçbiri gündeme gelmiyor. Tribüne oynamaya devam ediyoruz.”

“MHP’DEN SEÇİLMİŞ BİR BELEDİYE BAŞKANININ GİDİP DE BİR BAŞKASIYLA ÇALIŞMASI EŞYANIN TABİATINA AYKIRI”

“Reklam hizmetleri için 2019-2020-2021 yılları için 300’er bin TL ödemişiz. Türk Dünyası Günleri 2022’de 7 milyon, 2023’te 18 milyon TL ödemişiz. Bengü Türk TV’de canlı yayınlar yaptık. Ödenen rakamların totali 800-900 bin TL civarındadır. Siz Halk TV’ye çıkıyorsunuz da, bizim Bengü Türk TV’ye çıkmamız mı haram? Bu sizin ne kadar hakkınızsa bizimde Bengü Türk TV ve kendimize yakın ajansla çalışmamız doğaldır. Bizim bunlarla yaptığımız işlerin bir karşılığı var. Türk Dünyası Günleri’ni bugün olsa bugün yine yaparım. Biz burada ihale yaptık. Bildiğin bir şey varsa git savcılığa şikayet yap. O etkinlik için 28 tane ülkeden ilimize gelenler oldu. Kastamonu gibi şehirde bu organizasyonu yapmamız mı size fazla geldi? 3-4 gün süren böylesine bir etkinlik için bu rakamları fazla buluyorsanız gereğini yapın. Bu etkinliklerden ajans zarar etti. Ben bunu biliyorum. Ama bir gün ‘Biz zarar ediyoruz’ demediler. Ama siz çıkıp ‘Büyük paralar aktardılar’ diyorsunuz. Büyük para dediğiniz ne? Ben 1 milyar 800 milyon bütçe yapmışım. Bıraktığım borç yükü yüzde 20’lere tekabül eder. Türk Dünyası Günleri yapılsa bütçenin yüzde 1’i bile değil. ‘Fikri Alem’in ve Türk Gün Gazetesi’nin sahibi MHP üst kurul üyesi’ diyorlar. MHP’den seçilmiş bir belediye başkanının gidip de bir başkasıyla çalışması eşyanın tabiatına aykırıdır.”

“MAZERET ÜRETMEDEN, MARİFET GÖSTERİN”

“Devir teslim töreni yapılırken sahne kurdunuz, 23 Nisan’da sahne kurdunuz. Bunları size bedava mı kurdular? Şehrin sizden talebi olacak. O zaman ne yapacaksınız? Şehrin insanı hizmet noktasında sizden bir şeyler bekler. Yaparsanız memnun kalırlar. Çıkarsınız kantara, seçilirsiniz seçilmezsiniz onu halk bilir. Ama yapmazsanız vatandaş size 6 ay sabreder. Biz 5 sene boyunca maaşları bir gün geciktirmemişiz. Var dememişiz, yok dememişiz. İlk günden ağlamaya başladınız? İster ağlayın ister ağlamayın ama bu şehrin insanını ağlatmaya kalkarsanız bende sizi ağlatırım. ‘Mazeret üretmeden, marifet göstereceğiz’ dediniz. O zaman mazeret üretmeden, marifet gösterin. Siz işi gücü bıraktınız, sabah akşam evrak inceliyorsunuz. Bulduğunuz bir şey varsa gidin savcılığa.”

“SİZ KAMU OLARAK TABİİ Kİ STK VE DERNEKLERE KOL KANAT GERECEKSİNİZ”

“TÜGVA’ya ve TÜRGEV’e verilen yerlerle ilgili açıklama yapmışsınız. Eski belediye binası komple derneklere tahsis edilmişti. Siz kamu olarak tabi ki STK ve derneklere kol kanat gereceksiniz. Sizin ‘çiçek göndermeyin Türk Anneler Derneği’ne bağış yapın’ demeniz aynı şey değil mi? Onlar geldiğinde siz ‘kendi imkanlarınızla ayaklarınızın üzerinde durun’ mu diyeceksiniz? Bunu nasıl ayıracaksınız? Hanımlara da konaklar verdim. Onlarda kol kanat gerdim. Onları da mı çıkartacaksınız?“

“BELEDİYE NİKAH SALONUNA KİRA MI ÖDEDİNİZ?”

“Cumhuriyet Halk Partisi sayısını bilmiyorum ama en az 10 defadır. Benden Belediye Nikah Salonu’nu talep etmiştir. Hepsinde de vermişimdir. Beş kuruş para mı ödediniz? Sen siyasi parti olarak neden kullanıyorsun kamunun malını? Kendine isterken istiyorsun. Birde siyasi partinin devlet desteği var. Sen siyasi parti olarak devlet malını kullan ama bizde bir STK’ya bir yer verince eleştir. Ağaç dalıyla büyür. İktidar, muhalefet olmazsa bir hiçtir. Bu şehir hep birlikte büyüyecek. Bu memleket ortak noktamız.”

“ÇADIRI BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ADAM ETTİ”

“Çadırdan bahsediyorsunuz. Çadırın içine girilmez haldeydi. Özel bir işletmeye vermişlerdi. İşletemedi. Sonra okçulara verildi. Harabe gibi bir yerdi. Bizim çocuklarımız orayı adam etti. Biz çok küçük bir para alıyormuşuz. Orayı derledi, toparladı adamlar. Bizim çocuklarımız yaptı. Her şey kiramı? Bu memlekette önce bir toplumsal uzlaşıyı, barışı sağlayacaksınız. Biz kapımıza gelen herkese elimiz erdiğince, gücümüz yettiğince yardım ettik.”

(Ozan Furkan Atlamaz)

Muhabir: Ozan Furkan ATLAMAZ