KASTÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Halime Çavuş Kadın Derneği’nden 8 Mart etkinliği, düzenlenen etkinlik ayakta alkışlandı…
Halime Çavuş Kadın Derneği'nin 20 üyesi tarafından oluşturulan bando takımı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde ilk gösterisini sundu. Kastamonu İlk Kadın Bando Takımının gösterisine çok sayıda kadın yürüyerek destek verdi.
Kastamonu’da Halime Çavuş Kadın Derneği’nin 20 üyesi tarafından ilk kez kadın bando takımı kuruldu. Dernek üyelerinden majör Berrin Canlı öncülüğünde 3,5 aydır Merkez Spor Salonu'nda çalışmalarını yürüten bando takımı, ilk gösterisini de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi’nde yaptı. Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsü içerisinde kadın bando takımı, marşlar çalarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Kastamonulu çok sayıda kadında destek verdi.
Yürüyüşün ardından Kastamonu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi ile Halime Çavuş Kadın Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Konferans Salonunda program düzenlendi.
Programa Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt eşi Rasime Bircan Yurt, 10 Aralık Kadın Platformu Derneği ve Türk Anneler Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, Kastamonu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Çiğdem Gülmez Halime Çavuş Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şule Özbay, yönetimi ve üyeleri  ile çok sayıda davetli katıldı.
Kastamonu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Halime Çavuş Kadın Derneği tarafından Kastamonu Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda Dünya Kadınlar Günü programı düzenlendi.
Programın yapıldığı Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Halk Kütüphanesi Salonu önünde de Kastamonu Sarıkonak Kadın Kooperatifi”nin ürünlerinin bulunduğu stant açıldı. 
Saygı Duruşu’nun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kastamonu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Çiğdem Gülmez; “Bu yılın teması 'Kadınlara yatırım yapın: İlerlemeyi hızlandırın.’ Dünya Kadınlar Günü kadınların toplumda, siyasette ve ekonomide kat ettikleri mesafenin kutlandığı bir tarih haline gelirken, günün siyasi kökleri, süregelen toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmak için grevler ve protestolar düzenlenmesiyle sürdürülüyor. Bu tema, tüm dünyada kadınların karşılaştığı zorluklara ışık tutarken, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği, adalet ve daha kapsayıcı bir dünya için atılması gereken adımları vurgulamaktadır. BM, dünyanın 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşabilmesi için yılda 360 milyar dolarlık yatırıma daha ihtiyaç duyulduğunu söylüyor” dedi.
Halime Çavuş Kadın Derneği Başkanı Şule Özbay; “Derneğimiz 1-1,5 yıl önce kurulan bir dernek. Girişimci kadın derneği. Tarımdan hukuka, ticaretten yazılıma, kadının bulunduğu her alanda girişim ruhuna sahip her kadının yanında yer almayı planladığımız, bu yolda çalışma yapmak için kurduğumuz bir dernek. Girişimci kadın derneği olması yanı sıra amaçlarımızın arasından farkındalık yaratan projelere yer vermek var. Bu noktada Kastamonulu kadınların, özellikle Halime Çavuşların, Şerife Bacıların, Rahime Kaptanların uluslararası alanda yayılmasını sağlamaya yönelik çalışmalarımız her daim olacak. Kastamonu ilk Kadın Bando Takımımız ile karşınıza çıktık” diye konuştu.
Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Fulya Uysal Güler de, “Kastamonu Üniversitemizin ve Halime Çavuş Kadın Derneğimizin iş birliğiyle, sayın Başkan Şule Özbay’ın daveti üzerine burada bulunma fırsatı bulduğum için çok mutluyum.”
Açılış konuşmasının ardından “Kastamonu’dan Zirveye Giden Yol: Kadınları Başarı Serüveni” başlığı adı altında Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Fulya Uysal Güler, Özel Bireyler ve Aileleri Derneği Başkanı Huriye Boyraz, Özel Birey annesi Satiye Zeynel Abidin ve Ragbi Milli Takım oyuncuları Büşra Yıldız ve Irmak Karabaş, dinleyicilerle yaşam öykülerini paylaştı.
Türkiye Cumhuriyeti Dominik Büyükelçisi Yeşim Kebapçıoğlu video mesajı, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Köyü Kurucularından Tülin Akın’ın ve Prof. Dr. Meliha Yılmaz’ın video mesajı katılımcılara gösterildi.
Yine 11 Ağustos 2021 yılında Bozkurt ilçemizde yaşanan yüzyılın sel felaketlerinden etkilenen emekçi kadınların selde ve sonrasında vermiş oldukları mücadeleyi anlatan “Kıyadaki Kadınlar” isimli film gösterimi katılımcılara sunuldu.  Halime Çavuş kadın Üyeleri tarafından Perihan Kalafat, Sultan Cibir, Rukiye Karademir, Işıl Seçil Atak ve Mehtap Yanık ile çekilen kısa filmde programda gösterildi. 
Kadın bando ekibinin gösterisi ile başlayan etkinlik Kastamonu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu İlkdem Spor Kulübü Halk Oyunları gösterisi programa renk kattı. Programa katkı ve destek verenlere hediye ve teşekkür belgeleri de katılımcı protokol tarafından verildi.  (Cengiz MUHZİROĞLU- Sıla İTKÜ, Kader KOÇMAR)