Kastamonu Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe ve Bilim Tarihi Topluluğu'nun düzenlediği "Nesne ile Yargı Arasında: İslam Felsefe-Bilim Tarihinde 'Matematik Felsefesi'" konferansı, Üniversitenin Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu'nda gerçekleşti. Konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Atalan ve Prof. Dr. Ömer Küçük, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Konferansta, konuşmacı olarak Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu yer aldı. Fazlıoğlu, matematik felsefesini ele alarak, matematiğin ürettiği bilgiyi ve dayandığı yöntemi tanımladı. Dilin sentaksı ve semantiği üzerine oturan bu yöntemin, diğer bilgilerin analizini yapan bir disiplin olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Fazlıoğlu, bilimlerin gerçekliğin insan tarafından nasıl algılandığını araştırdığını belirterek, matematik felsefesinin yaşam ile olan bağlantısını derinlemesine ele aldı. Matematiğin insan zihninin ürünü olduğunu ve evrensel bir dil olduğunu vurguladı. Ayrıca, İslam düşünce geleneğinde matematik felsefesinin önemine ve gelişimine de değindi, bu geleneğin bilimsel ve felsefi düşünceyi nasıl etkilediğini açıkladı.

Etkinlik, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Yılmaz'ın günün anısına Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'na hediye takdimi ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Zehra Pattabanoğlu'nun plaket takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.