Kastamonu Üniversitesi, Teknokent bünyesinde hayallerin gerçeğe dönüşeceği bir atölye ile öğrencilere yeni bir kapı açtı. Kastamonu Üniversitesi açılış töreni, TEKNOFEST’e hazırlanan takımlar ve geleceğin mühendisleri için büyük bir umut vadediyor.

Kastamonu Üniversitesi Teknokent içinde hizmete giren "Prototip Atölyesi," öğrencilere teorik bilgilerini uygulamaya dökme fırsatı sunuyor. Atölyede, 3D yazıcılar, elektronik devre kartları, çeşitli ölçüm aletleri gibi son teknoloji ekipmanlar bulunuyor. Öğrencilere yönelik olarak kurulan bu atölyede, hayal kurma ve bu hayalleri somut ürünlere dönüştürme fırsatı tanıyacak.

Kastamonu Üniversitesi Teknofest-1

Atölyenin açılışında konuşan Kastamonu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Berkan Güngör, "Öğrencilerimizden tek beklentimiz hayal kurmaları ve kurdukları hayallerini ürüne dönüştürmek için çaba göstermeleri. Bugün burada kurmuş olduğumuz prototip atölyesinin açılışı için toplandık. Prototip atölyesini kısa şekilde tanımlayacak olursak, hayali olan öğrencilerimizi bu hayallerini somut olarak ürüne dönüştürebilmeleri için onlara yardımcı olabilecek bir atölye kurmaya çalıştık." dedi.

Teorik Bilgiler Pratiğe Dökülüyor

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Erman Zurnacı, atölyenin öğrencilere teorik bilgilerini pratiğe dökme imkânı sağladığını belirterek, "Öğrencilerimiz, aldıkları teorik eğitimleri uygulamaya dökebilmeleri ve oluşturdukları ürünleri çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda sergileyip derece ve ödül almalarını hedefliyoruz. Bu atölye, AR-GE sürecini destekleyerek öğrencilere önemli bir pratik deneyim kazandıracak." ifadelerini kullandı.

Girişim Vadisi Kuluçka Merkezi’nde Yenilik Rüzgârı

Aynı zamanda Girişim Vadisi Kuluçka Merkezi'nde kurulan prototip atölyesi, fikirlerin fiziksel veya dijital modellerini oluşturarak test edilmesine, geliştirilmesine ve iyileştirilmesine olanak tanıyan bir çalışma alanıdır. Bu atölye, sadece bir ürünün geliştirilmesine değil, aynı zamanda yenilikçi fikirlerin keşfedilmesine, ekipler arası iş birliğinin güçlendirilmesine ve katılımcıların kişisel ve profesyonel becerilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunacak.

Prototip Atölyesi, Kuluçka Merkezi'nde girişimcilik eğitimlerine devam eden ön kuluçka öğrencileri, mezunları ve TEKNOFEST'e hazırlık yapan takımlara da hizmet verecek. Atölyede kullanılacak ekipmanlar arasında 3D yazıcı, kodlama kiti, lehim istasyonu gibi birçok teknolojik cihaz bulunuyor.

Yönetim Kurulu Üyeleri ve İş Dünyasından Yoğun Katılım

Açılış törenine Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Kastamonu Teknokent Genel Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük ile Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, iş insanı Hüseyin Avni Üster ve Tuncay Yılmaz da katıldı. Yenigün, konuşmasında, "Bugün Teknokent’imizin 52. Yönetim Kurulu Toplantısı için bir aradayız. Fakat bugün ki yönetim kurulumuzu diğerlerinden ayıran farklı bir hususiyet daha var. Oda şu anda içinde bulunduğumuz aynı zamanda teknokentimizin başlangıcını oluşturan prefabrik yapının içeresindeyiz. Hatırlıyorsunuz sadece 4 sene önce bu prefabrik yapı içerisinde teknokentimizin ilk firmalarına buyur demiştik ve çok hızlı bir şekilde bu yapılarımız dolmuş ve girişimcilerimizden AR GE taliplilerinden ve akademisyenlerimizden çok yoğun ilgi görmüştü" dedi.

Sosyal Alanlarla İnovasyon ve Eğlence Bir Arada

Kuluçka Merkezi'nde kurulan prototip atölyesi, sadece teknolojik yeniliklerin geliştirilmesine odaklanmıyor; aynı zamanda sosyal alanlarla da donatılmış bir ortam sunuyor. Bu alanlar, girişimci adaylarının ve girişimcilerin boş zamanlarını değerlendirirken sosyalleşmelerine olanak tanıyor. 


(Ozan Furkan Atlamaz)