Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun Ar-Ge birimi KAMU-AR tarafından yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenme ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gereken harcamaların toplamı olan açlık-yoksulluk sınırları açıklandı.

Ocak 2024 itibarıyla, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, Aralık ayına kıyasla 959 lira artarak 17.442 lira olarak belirlendi. Ayrıca, gıda dışı ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamalar da 699 lira artarak 31.053 liraya yükseldi. Böylelikle, yoksulluk sınırı bir önceki aya göre bin 658 lira artışla 48.495 liraya yükseldi. Geçen bir yıllık dönemde ise açlık sınırı 7.646 lira, yoksulluk sınırı ise 21.501 lira artış kaydetti.

Gıda kalemlerindeki fiyat artışları da dikkat çekiciydi. Örneğin, et, balık ve yumurta için aylık harcama tutarı bir önceki aya göre 122 lira, yıllık olarak ise 2.278 lira artarak 4.659 liraya ulaştı. Benzer şekilde, kuru bakliyat, süt ürünleri, meyve, sebze ve diğer gıda maddeleri için yapılması gereken harcamalar da önemli artışlar gösterdi.

Otomatik ödemede faiz katlandı: 500 TL fazla ödeme! Otomatik ödemede faiz katlandı: 500 TL fazla ödeme!

Gıda dışı harcamalarda da benzer bir eğilim söz konusuydu. Giyim, barınma, sağlık, eğitim gibi alanlarda harcanması gereken tutarlar artarken, bu durum genel yoksulluk sınırının daha da yükselmesine neden oldu. Özellikle barınma ve ulaştırma harcamalarındaki artışlar dikkat çekiciydi.

Editör: Banu Türkmenoğlu