VEFATLAR VEFATLAR

Kastamonu Valiliği tarafından yazılı bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, ilimizdeki tüm kurumların teyakkuz halinde olduğu söylendi.

Kastamonu Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“19.11.2023 tarihinde, İlimiz genelinde kuvvetli rüzgar, fırtına ve yer yer kuvvetli yağışların etkili olacağı uyarısının Meteoroloji Samsun 10. Bölge Müdürlüğü tarafından bildirilmesi üzerine Valimiz Sayın Meftun DALLI tarafından ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almak üzere talimatlandırılmıştır.

Ayrıca, Valiliğimiz sosyal medya hesapları başta olmak üzere yerel basın organları tarafından vatandaşlarımızın olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olunması yönünde gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

İlimizde yaşanan ve halen bazı ilçelerimizde devam eden olumsuz hava şartları nedeniyle meydana gelen olaylar ve alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Olumsuz hava koşullarından başta Cide İlçemiz olmak üzere, Ağlı, Bozkurt, Küre ve İhsangazi ilçelerimiz etkilenmiş, İlimiz merkezi ve diğer ilçelerimizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

Cide ilçemizde taşımalı eğitim ile okul öncesi ve özel eğitim kurumlarının tamamı, Ağlı ve İhsangazi ilçelerimizde ise sadece taşımalı eğitime 20.11.2023 tarihinde (bugün) 1 gün süre ile ara verilmiştir.

Cide İlçemize bağlı Derebucağı Köyü yolunda ve Cide-Bartın karayolu Gebeş Mahallesi mevkiinde yol çökmesi meydana gelmiş, alınan tedbirler sonrası bu iki mevkide de ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmamıştır. Aynı ilçeye bağlı Kethüda köyünde bir mahallenin yolu kapanmış, yolun kısa sürede ulaşıma açılması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Cide Merkez Liman bölgesinde 2, İlyasbey Balıkçı Barınağında 1 tekne olmak üzere toplam 3 tekne batmıştır.

Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu mevkiinde yer alan bir işletmeyi su basmış olup, ilçedeki diğer işletmelerde herhangi bir olumsuzluk ihbarı alınmamıştır.

Bozkurt ilçemize bağlı Sakızcılar, Kestanesökü, Kızılcaelma grup koy yolu, Ağlı ilçemize bağlı 5 yerleşim yerinin yolu ile Küre ilçemize bağlı 4 köyün bağlı olduğu grup yolu kapanmış olup, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi ekiplerince gerekli müdahale yapılmaktadır.

Bazı ilçelerimize bağlı köylerimizde yer yer elektrik kesintileri meydana gelmekte olup, ilgili kurumlarımız tarafından gerekli önlemler alınmaktadır. 

Türkiye Afet Müdahale Planında (TAMP) yer alan tüm kamu kurum kuruluşları herhangi bir olumsuzluğa müdahale için teyakkuz halinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”.