Geçtiğimiz gün Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı miadı dolmuş biber gazlarını Kastamonu Üniversitesi kampüsü yakınlarında imha etti.

valiliktengelenaçıklamasoruişaretlerinigidermedi (1)

Rüzgarla birlikte taşınan biber gazlarından Kastamonu Valiliği açıklamasına göre 86, sosyal medya paylaşımlarına göre ise çok daha fazla öğrenci etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Aralarında astım, epilepsi gibi solunum yolu hastalıkları da olan birçok öğrencinin etkilendiği olayla ilgili Valilikten yapılan bilgilendirmede olayın sorumluları ve konu ile ilgili olarak işlem yapılıp, yapılmadığının açıklanmaması kamuoyunda tepkiye neden oldu.

VALİLİKTEN YAPILAN BİLGİLENDİRMEDE ŞÖYLE:

SGK Kastamonu İl Müdürü Şahin’den Kronospan’a ziyaret… SGK Kastamonu İl Müdürü Şahin’den Kronospan’a ziyaret…

"Yapılan araştırma neticesinde, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığının, miadı dolmuş göz yaşartıcı gaz fişeklerini bölgedeki bir atış alanında imha ettiği sırada rüzgarla gazın taşınarak, yurttaki öğrencileri etkilediği anlaşılmıştır. Gün içinde 86 öğrenci Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelmiş, 80'inin gerekli müdahaleleri yapılarak ayakta tedavileri sağlanmıştır. 6 öğrencinin tedavisi devam etmekte olup herhangi bir hayati tehlikeleri yoktur. Kısa süre içinde bu öğrencilerimiz de tedavileri tamamlanarak taburcu edileceklerdir."

TEPKİ BÜYÜK: “NEDEN ÖNCEDEN TEDBİR ALINMAMIŞ”

Konu ile ilgili olarak olayı yaşayan öğrenciler ve vatandaşların haberlerin altına yaptıklarını yorumlarda şu ifadeleri kullandılar:

“Aralarında astım hastaları, epilepsi hastaları ve başka hastalıkları olanlarda vardı. Ben sağlıklı olmama rağmen beni bile bu kadar etkiliyorsa diğer arkadaşlarımı düşünemiyorum bile.”

“80 olması imkansız. Bizzat olayı yaşayanlardan biriyim. Bütün fakülte etkilendi. Öksürmekten ciğerimiz düştü. Gözlerimiz boğazlarımız mahvoldu. Fakülteler boşaltıldı. Küçük bir olay gibi lanse ediliyor. Orada herkesin ne kadar korktuğunu kimse bilmiyor. Hepimiz etkilendik 80-90 kişi değil.”

“Çocuklar gazdan etkilendikten sonra tahliye ediliyor. Neden önceden tedbir alınmamış.”

“Neden önceden önlem alınmaz anlamak mümkün değil. Yazık değil mi o çocuklara.”

Editör: Ercan Çatal