İBB Adayı Kurum: "Kastamonulu kardeşlerimizin acılarını paylaştık" İBB Adayı Kurum: "Kastamonulu kardeşlerimizin acılarını paylaştık"

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Dallı, kamu kaynağının boşa harcanmaması gerektiğini söyledi. Vali Dallı, “Bildiğiniz gibi tasarruf tedbirleri gelir, bir dönem hassasiyetle üzerinde dururuz ama aradan 3 ay geçince bu işler ya savsar, ya da unutulur. Bildiğiniz üzere bir deprem yaşadık, ülkemizin ekonomik sıkıntıları oldu, onun için özellikle kaymakamlarımız ilçelerinde bu durumu gözden geçirmelerini, 1 liranın bile boşa harcanmaması için herkesin elini vicdanına koymasını istiyorum. Bir damla bile birçok şeyi değiştirebilir. Kurumlarınızda ısınmayla ilgili sorunlarınız varsa, bunları bir an önce gidermeye bakın. Gereksiz yere araç kullanmamanız, kurum araçlarını gereksiz yere kullandırtmamanız önemli. Bunu da özellikle rica ediyorum” diye konuştu.

“BU SEÇİM DÖNEMİNİ DE ALNIMIZIN AKIYLA TAMAMLAYALIM”

Seçim döneminde alınacak olan tedbirler ile ilgili olarak da bilgilendirme yapan Dallı, “En büyük endişemiz seçim günü kar yağışı olması. Bunu şimdiden çok iyi planlayıp, yönetmemiz lazım. Malumunuz Kastamonu hem geniş hem de zor bir coğrafya. Dolayısıyla ciddi bir kar yağışına karşı bütün imkanlarımızı önceden planlayarak, seferber edebilmemiz lazım. Seçim gününden 1 gün öncesinde yollarımızı açık tutmalıyız ki, sandık görevlileri gidebilsin, oy kullanımı sonrasında oyların intikalini sağlayabilmemiz lazım. Bundan dolayı bütün kurumlarımızı şimdiden uyarmak istiyorum. AFAD İl Müdürlüğümüz bu konuda çalışma yapacak. Diğer kurumlarımızda talepler doğrultusunda yardımcı olsunlar. Bu seçim dönemini de alnımızın akıyla tamamlayalım” dedi.
 

EĞİTİM FAKÜLTESİ İÇİN 90 MİLYON TL ÖDENEK

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi yenileme projesi için 90 milyon TL ödenek tahsis edildiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, “Üniversitemizin 10 adet projesi bulunmaktaydı. Şehir alanı içerisindeki kampüs alanının projelendirilmesi için ihaleye çıktık. Orada proje çalışmalarımız devam etmektedir.  Meslek Yüksekokulu binası olarak bilinen binanın yapım işi devam etmektedir. Yüzde 75 fiziki gerçekleştirme sağlandı. Üniversitemiz bünyesindeki tadilat işleri tamamlandı. Eğitim Fakültemiz için 90 milyon TL ödenek tahsis edildi” ifadelerini kullandı.

DERDİYOK: “REHABİLİTASYON MERKEZİ’NİN FİZİKİ GERÇEKLEŞMESİ YÜZDE 55”

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağlar Derdiyok; “Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Nükleer Tıp Fakültesi hizmeti vermekteyiz. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki çatı problemleri giderildi. Küre İlçe Devlet Hastanemizde çalışmalar devam ediyor. Şubat ayında hizmete almayı planlıyoruz. Doğalgaz olan yerlerdeki ilçe devlet hastanelerimizin doğalgaz dönüşümleri tamamlandı. Çatalzeytin Entegre İlçe Devlet Hastanemizdeki eksikleri tamamlayınca Mart ayında açmayı planlıyoruz. Aktekke Mahallemizde 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz tamamlandı, yakın zamanda açmayı planlıyoruz. Taşköprü Alatarla Aile Sağlık Merkezimiz ve Acil Sağlık Hizmeti binamızın tamamlanması yüzde 85, Mart ayında açmayı planlıyoruz. İğdir Aile Sağlık Merkezi tamamlanması yüzde 75. Burayı yakın zamanda hizmete alacağız. Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin fiziki gerçekleşmesi yüzde 55, sürecin hızlanmasını planlıyoruz. Bozkurt İlçe Devlet Hastanemizde çalışmalar devam ediyor.”

İkk Toplantisi (2)

SİNSİ’DEN BİLGİLENDİRME

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nida Sinsi; “11 projemiz devam ediyor. 8 tane projemiz ihale edilmiş durumda, 10 tanesi henüz ihale edilmemiş durumda. Toplamda 99 adet BSK projemiz var. 2’nci kat asfalt projelerimiz vardı, toplamda 154 km. 2’nci kat asfalt çalışması yaptık. Kilitli parke uygulamaları gerçekleştirdik. Devam eden köprü çalışmalarımız var. İçme suyu sektöründe 26 projemizin tümü tamamlandı.” 

İkk Toplantisi (1)
 

YURT: “168 KM İÇME SUYU, 68 KM KANALİZASYON HATTI DEĞİŞECEK”

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “İnönü Mahallesi Yaşam Alanı Projesi  çalışmaları 2022 yılında başladı. 31 Milyon 729 bin lira proje bedeli olan çalışmamızın nakdi gerçekleşme oranı yüzde 78’dir. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kapalı Pazar Projesi çalışmaları 2023 yılında başladı. 16 Milyon 330 bin lira bedeli olan çalışmamızın nakdi gerçekleşme oranı yüzde 64’tür. Dernekler Binası Projesi 2023 yılında başladı. 3 Milyon 950 bin lira proje bedeli olan çalışmamızın nakdi gerçekleştirme oranı yüzde 55’tir. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Çocuk Bakımevi 2023 yılında başlamış olduğumuz projemizin maliyeti hayırseverlerimizce karşılanmaktadır. Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 50’dir. Türkiye Sel ve Deprem Acil İmar Projesi kapsamında Kastamonu’ya ait alt yapı içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin değişimi için Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun yapmış olduğu girişimler neticesinde 28 belediye içerisinden 25 milyon Avroluk krediyi kullanma hakkı kazandık. Bahar aylarıyla birlikte çalışmalar başlayacak. Proje çerçevesinde 168 kilometre içme suyu hattı 68 kilometre ise kanalizasyon hattı değişimi gerçekleştirilecektir.”

İkk Toplantisi (3)

DEVRİM: “KIRIK BARAJI’NDA YÜZDE 40 TAMAMLANMA SAĞLANMIŞTIR”

DSİ 23’üncü Bölge Müdürü Yasin Devrim; “Kastamonu’da toplam 139 adet projemiz var. Projelerimizin toplam tutarı 25,6 milyar TL’dir. 8 adet büyük su işimiz yer almaktadır. Daday Bezirgan Hazım Kılıç Sulaması ikmali tamamlanmıştır. Andıraz Barajı’nın 2024 yılı içerisinde ihale edilmesi planlanmaktadır. Araç Barajımızda suyumuzu tuttuk. Geçici kabul aşamasında, son çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Kırık Barajımızda yüzde 40 tamamlanma sağlanmıştır, çalışmalar devam etmektedir. Obrucak Barajı’nda ve sulamasında çalışmalar devam etmektedir. Kulaksızlar Barajı Sulaması devreye alındı, geçici kabulü yapıldı. Hasanlı Göleti Sulaması tamamlandı. 12 adet taşkın koruma çalışmalarımız devam etmektedir. Bozkurt Ezine Çayı Islahı’nda yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlandı. Kırık Barajı’nda 154 milyon TL ödeneğimiz var. Eğer yüklenici firma 154 milyon TL’nin üzerinde bir para harcarsa, projeler arasında aktarma yaparak ödenek sağlayabiliriz.”

EŞLİK’TEN KIRIK VE İNEBOLU YOLU BİLGİLENDİRMESİ
Karayolları 15’inci Bölge Müdürü Alparslan Eşlik; “Toplam 19 adet projemiz vardır. Bu projelerin toplam bedeli 31,2 milyar TL’dir. 2023 yılı sonu itibariyle 2 milyar 246 milyon TL’dir. 19 projemizin 13’ü devam ederken, 2’si biten ve 4 tane de başlanmamış projemiz bulunmaktadır. 2003-2023 yılları arasında Kastamonu’da toplam 29 milyar 148 milyon karayolu yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. İlimizde devam eden projelerden Çankırı-Kastamonu karayolu Kırık Baraj varyantı işi. 20,4 kilometre uzunluğundaki yolun 500 metresi tamamlanmıştı. 2023 yılı itibariyle bin 500 metre tünelde ilerleme sağlanmıştır. 2024 yılında tünelde yoğun bir çalışma yapmayı hedefliyoruz. Diğer projemiz Kastamonu- İnebolu yolu. 30.8 kilometre uzunluğunda bir proje. 18 kilometresi tünelli bir güzergahtır. Proje tamamlandığında Kastamonu-İnebolu yolunda 16 kilometre yoldan ve 35 dakika zamandan tasarruf sağlayacak.”

Kordinasyon (2)

Editör: Banu Türkmenoğlu