"Düzce Kuzusu" olarak bilinen ve Düzce'nin ormanlarında yetişen kestane, bu yıl da büyük ilgi görüyor. Binbir emekle toplanan ve kilosu 180 liradan satışa sunulan kestane, hem tezgahlarda hem de mutfaklarda lezzet şölenine dönüşüyor.

Uzmanındankestanepişirmeninpühnoktaları (2)

Özlenen tablo! Belediye başkanı rakibinin nikah şahidi oldu Özlenen tablo! Belediye başkanı rakibinin nikah şahidi oldu

Kestane satıcısı Şaban Ünlü, kestane hasadının detaylarını paylaşarak, "Bu kestanenin önce dipleri temizlenir. Tırmıkla temizleme yapıldıktan sonra rüzgârla yere düşen kestane toplanır. Bazı köylerde ise sırıkla düşürülüyor. Yere düşürdükten sonra kestane ayrı toplanır kozası ayrı toplanır. Çuvallara doldurulup evlere getirilir. Kozalar belli bir süre sopalarla dövülüp kestaneler çıkartılır. Daha sonra tezgâha iner" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ünlü ayrıca kestanenin pişirilme yöntemleri konusunda da bilgi vererek, "En iyi kestane çizimi ise falçata veya bıçakla yapılır. Sırtından alt kısmına doğru tek çizgi çizilir. Kavurmaya atıldıktan sonra çizilen yer şişer ve daha iyi pişmiş olur. Kabuğundan da daha rahat çıkar. En iyi kestane pişirme yöntemi ise fırında pişmesidir. Fırında 170 derece sıcaklığa tepsi konulur. Arada bir kestane karıştırılır. Pişme aşamasına geldikten sonra bir beze sarılarak kabuğunun yumuşaması sağlanır ve daha güzel lezzetli olur" ifadelerini kullandı.

Kestane fiyatlarıyla ilgili de bilgi veren Ünlü, Düzce kestanesinin kilosunun 180 lira olduğunu belirtirken, Aydın'dan getirilen kestanenin kilosunun ise 250 lira olduğunu kaydetti.

Uzmanındankestanepişirmeninpühnoktaları (1)

Kaynak: İHA