Baltacı: “Rant odaklı değil millet odaklı  kentsel dönüşüm” Baltacı: “Rant odaklı değil millet odaklı kentsel dönüşüm”

Başkan Urganioğlu, zamların yanı sıra eğitimdeki sorunlara da vurgu yaptı.

"İNŞALLAH 2023 YILINI ARAMAYIZ"
Ayten Urganioğlu, açıklamasına 2024 yılının milletin özlediği güzellikleri getirmesi temennisinde bulunarak başladı. Ancak ülke genelinde ve özellikle Kastamonu'da yaşanan olumsuzluklara dikkat çekerek, yeni yılın sadece üç gün içinde 2023 yılını aratacak durumlar yaşandığını ifade etti. Urganioğlu "İnşallah 2023’ü aramayız." dedi.

Açıklamasında, yeni yılın başlamasıyla birlikte yapılan harç zamları, trafik cezaları, vergiler ve sigorta primlerine getirilen artışların, milletin alım gücünü azaltarak fakirleştirdiğini vurgulayan Urganioğlu, özellikle emeklilere yapılan zamların vicdanları sarsacak boyutta olduğunu belirtti. Emeklilerin ölüme ve açlığa mahkum edildiğine dikkat çeken Başkan, devleti yöneten AKP iktidarının bu duruma çözüm üretme konusunda yetersiz kaldığını ifade etti.

"MİLLETVEKİLİ MAAŞ ZAMLARI VİCDANSIZLIK"

Ayrıca, milletvekillerinin aldığı yüksek maaşlara da değinen Urganioğlu, emeklilere düşük zamlar yapılırken, milletvekillerinin maaşlarının katlanarak arttığını ve bu durumun vicdansızlık olduğunu belirtti. Kastamonu'nun vekillerini de eleştiren Başkan, Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki maaş kuralına vurgu yaparak, günümüzdeki makasın toplumsal infiale yol açtığını ifade etti.


"İl müdürü Kastamonu’ya kayyım olarak mı atandı?"
Yerel düzeyde de sıkıntıları dile getiren Urganioğlu, Kastamonu'da milli eğitim müdürünün medyada sürekli olarak yer almasını eleştirdi. Özellikle İnebolu'da çocuklara yapılan eziyeti gündeme taşıyan Başkan, milli eğitim müdürünün görevini yerine getirme sorumluluğunu yerine getirmediğini söyleyerek eleştirdi. Urganioğlu: "Kastamonu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine yapılan öğretmenden atamada da bu müdürün dahli olduğu konuşulmaktadır. Buna inanmak istemesekte il müdürü Kastamonu’ya kayyım olarak mı atandı diye algı oluşmaya başladı. Eğer bu söylenti gerçekse valilikteki makamlar milli eğitimin il müdürünün görev alanına girdi de bizim haberimiz mi yok? Bu tehlikeli bir durumdur. Biz muhalefet olarak bunu söyledik diyede AKP iktidarının bu şovmen müdürü sahiplenmesinin Kastamonu’ya zararı olur. Söylememize gerek yok ama müdürün şovunu millet zaten görüyor. Buna kimsenin dur demeye niyeti mi yok yoksa gücü yetmiyor mu?" dedi.

Açıklamasını tamamlayan Memleket Partisi Kastamonu İl Başkanı Ayten Urganioğlu, partisinin Kastamonu için çalışmaya devam ettiğini ve milletin her konudaki taleplerini yakından takip ettiklerini ifade etti. Urganioğlu, vatandaşların sorunlarını çözmek ve Kastamonu'nun geleceği için mücadele etmek adına çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Başkan Ayten Urganioğlu'nun açıklamalarının tamamı şöyle oldu:

"Yeni bir yıla girdik.Öncelikle aziz milletimiz için 2024 yılının  milletçe özlediğimiz güzellikler getirmesini temenni ediyoruz. Elbetteki 2024 yılında da beklentilerimiz var.Ümidimiz odur ki 2023 yılında yaşanan olumsuzluklar yaşanmasın. Ülkemiz ve Kastamonu hakettiği yere inşallah gelsin. Her ne kadar sene başı itibariyle bu ümitte olsakta maalesefki yeni yılın şu üç günü içerisinde hem genel siyasette hemde yerel siyasette yaşadıklarımız geride bıraktığımız 2023 yılını bile fazlasıyla aratacak gibi görünüyor. İnşallah 2023’ü aramayız.

Zira yeni yıla yeni harçlardan, trafik cezalarına, vergilerden sigorta primlerine kadar herşeye yapılan ve milletin alım gücünü biraz daha azaltıp fakirleştiren yeni zamlarla başladık. Allah özelliklede nefes dahi alması kendilerine çok görülen emeklilerin yardımcısı olsun. Ömrünü bu devlet için harcamış emekliler AKP iktidarınca maalesef ölüme ve açlığa mahkum edildi. İşin bir yönü hala devleti yöneten AKP iktidarı, milletin alım gücünü yükseltmedikten sonra bol sıfırlı maaşlarda verse bu yüksek faizin uygulandığı ekonomi kafasıyla maaşların manasızlaşacağını ve değersizleşeceğini düşünmekten hala uzaktır. Diğer yönü ise SSK ve Bağ-Kur emeklisi %37,50 zam alacak. Memur emeklisi ve memur ise ortalama %50 zam alacak. Bu zamla emeklinin açlık sınırına yaklaşması dahi mümkün değil. Ama poz vekilimiz  başta olmak üzere vekiller ise kendilerine gayet güzel zam yaptılar. Hem emekli olan, hem de vekil olarak görev yapan yaklaşık 300 vekilin maaşı, 147 bin liradan 230 bin liraya yükseldi. Sadece milletvekilli olanların maaşı ise 73 bin 329 liradan, yaklaşık 110 bin liraya yükseldi. Maaşları 51 bin 970 lira olan emekli milletvekilleri ise yeni artışlarla birlikte 77 bin 565 lira alacak. Bu vicdansızlıktır, insafsızlıktır.  Ben bu vekillerin yerinde olsam sokakta dolaşamam. Çünkü bizde ar diye haya diye bir şey var. Emekliler ölürken milletvekillerinin haketmediği bir maaşı alması hiçbir şekilde kabul edilemez. Kastamonu’nun vekilleride bunu görmüyor. Gerçekten Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha arıyoruz. Onun zamanında milletvekili maaşının en temel kuralı öğretmen maaşını geçememesiydi. Şimdi bakıyoruz ki poz vermekten başka bir iş yapmayan vekiller öğretmenin 3 katından fazla, emeklininde 13 katından fazla maaş almaktadır. Bu işi düzeltmesi gerekenler, milletin geliri arasındaki makası dahada açarak toplumsal infiale doğru işi götürüyorlar.Fakiri daha fakir zengini daha zengin yapıyorlar. Biran önce bu yanlıştan dönülmesi mecburidir, insanidir, vicdanidir.

Yerelden baktığımızda ise Kastamonu’da sıkıntının çok büyük olduğunu görüyoruz. İktidar yetkilerini birkaç bürokrata terk etmiş gibi görünüyor. Çünkü bakıyoruz yerel gazetelere yeni gelmiş milli eğitim müdürü şov yapmaktan başka bir iş yapmıyor. Sayın valimizden ve vekillerden daha fazla milli eğitim müdürü basında yer alıyor.İnebolu’da çocuklara yapılan eziyet basına yansıdı. Yine özelliklede taşımalı sistemle çocuklar okullara gitmeye çalışırken, çocuklar beslenmede, giyim kuşamda problemler yaşarken, bunların çözümünü düşünmesi, araması ve bulması gereken  milli eğitimin sayın il müdürü  sadece attığı her adımı haber yaptırıp şovmenlik yapmakla meşgul oluyor. Kastamonu ilk defa böyle bir profilde müdüre sahip oldu. Yazıktır. Buna siyasetinde amirlerininde müdahale etmemesi yanlış sonuçlara sebep olur. Bunun zararınıda Kastamonu olarak hepimiz yaşarız. Mesela bizim duyduğumuz kadarıyla Kastamonu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine yapılan öğretmenden atamada da bu müdürün dahli olduğu konuşulmaktadır. Buna inanmak istemesekte il müdürü Kastamonu’ya kayyım olarak mı atandı diye algı oluşmaya başladı. Eğer bu söylenti gerçekse valilikteki makamlar milli eğitimin il müdürünün görev alanına girdi de bizim haberimiz mi yok? Bu tehlikeli bir durumdur. Biz muhalefet olarak bunu söyledik diyede AKP iktidarının bu şovmen müdürü sahiplenmesinin Kastamonu’ya zararı olur. Söylememize gerek yok ama müdürün şovunu millet zaten görüyor. Buna kimsenin dur demeye niyeti mi yok yoksa gücü yetmiyor mu?

Memleket Partisi olarak memleketimiz için çalışmaya devam ediyoruz.Kastamonu’da olan her olayıda Kastamonu için yakından takip ediyoruz. Milletimizin özelindeki herşey  bizim için önem arz etmektedir. Bizler örgütümüzle birlikte Kastamonu için çalışmanın gayretindeyiz."

Kaynak: Serkan KEBECİOĞLU