Urganioğlu'nun, yaptığı basın açıklamasının hedefinde Ekmekci vardı.

Ekmekci'ye "poz vekilimiz" benzetmesi yapan Urganioglu, "Sayın poz vekili kendi teşkilatına saygı göstermeyi öyle veya böyle öğrenecek" dedi.

Urganioğlu, Ekmekci'nin davranışlarını eleştirerek, parti teşkilatına saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Urganioğlu, Ekmekci'nin parti binasına gitmekten imtina etmesinin yanlış olduğunu ve partisinin teşkilat mensuplarına gereken önemi vermesi gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda Ekmekci'nin parti içi ilişkilere saygısızlık yaparak il koordinatörü ile birlikte partisinin misafiri gibi davrandığını söyledi.

Milletvekili Ekmekci'nin tarım lisesi projesine de eleştirilerde bulunan Urganioğlu, projenin yeterli bir vizyon ve misyon taşımadığını vurgulayarak, Kastamonu'nun önceliklerinin ve ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini belirtti. Urganioğlu, Ekmekci'yi tarım alanında eğitim veren üniversitelerde mezun olan işsiz ziraat mühendislerinin durumunu göz önünde bulundurmaya çağırdı.

Başkan Urganioğlu ayrıca, Cengiz Aygün'ün Ballıdağ projesinin önüne çıkarılan sorunlara da değinerek, projenin engellenmesine neden olan bürokrasi engellerinin çözülmesi gerektiğini vurguladı. Urganioğlu, projenin hazır olduğunu ve Cengiz Aygün'ün girişimlerinin engellenmesinin Kastamonu'ya potansiyel faydaları engellediğini, poz vekili diye hitap ettiği Ekmekci'nin bu sorunları çözmesi gerektiğini söyledi.

Urganioğlu, Kastamonu'nun geleceği ve çıkarlarını düşünenlerin olduğunu ve Memleket Partisi olarak şehir için gerçekçi ve etkili çözümler sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Urganioğlu, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Memleket Partisi olarak Kastamonu için onurlu muhalefet görevini yerine getirmeye devam ediyoruz. Şehrimizde gündem bitmiyor, bir yandan da gündem olmak isteyenlerin algıyla gerçekleri göstermeme gayreti herkesin dikkatini çekiyor. Bizede bunun yanlışlığını izah etmek düşüyor.

İlk konumuz mecburen poz vekilimiz Serap Ekmekçi’dir. Kendisi bir şekilde vekil oldu ama hala kimlerin vekil yaptığının farkında değil. Bu sütunlardan vekil olmasında gayreti ve emeği olan Ak Parti teşkilatına değer vermemesinin yanlış olduğunu, partisinin teşkilat mensuplarına saygı göstermesi ve önemsemesi gerektiğini, parti binasına gitmekten dahi imtina etmesinin yanlış olduğunu defaaten izah etmiştim. Dün parti binasına gittiğini paylaştığı pozdan görünce onun adına sevindim. Fakat beni yanlış anladığını görünce onun adına üzüldüm. Çünkü poz hanımefendisi kendi parti teşkilatına misafir gelen il koordinatörüyle birlikte misafir gibi oturduğunun pozunu vermiş. Yani misafir gelmese yine teşkilatının yanına, il başkanlığına gitmeyecek. Ben poz vekilimize partine, misafirle misafirliğe git demedim. Seni o makama getirenlere saygı göster, kıymetlerini bil dedim. Bu yaptığın kendi parti teşkilatına yapılan bir ayıptır. O insanlar benimle aynı düşüncede olmadıkları halde senin bu önemsemez tavrını ben önemsiyorum ve anlatmak zorunda kalıyorum. Tabi benim gayem sen değilsin, Kastamonu’nun bir kısmının yanlış tercihini göstermek için bunları söylüyorum. Partinizden beni birçok insan bile bu konu için arıyor ve duygularımızın tercümanısın diyorlar. Sayın poz vekili kendi teşkilatına saygı göstermeyi öyle veya böyle öğrenecek. Çünkü kendi parti teşkilatına saygı göstermeyenin, milletine saygı göstermesi beklenemez.
Bir diğer konumuz sayın poz vekili çocuk gibi tutturdu tarım liseside tarım lisesi diye. Görende bir şey var sanacak. Poz vekili bana şunu anlatsın. Hangi ana-baba tarım lisesine çocuklarını niçin göndersin? Açacağın tarım lisesinin vizyonu ve misyonu ne olacak? Buradan mezun olanlar teknisyen mi, tekniker mi mühendis mi olacak yoksa rençber mi olacak? Devletin bünyesinde mi çalışacak yoksa saldım çayıra Mevlam kayıra mı olacak? Yerel gazetelerimizden öğrendim ve kendimde araştırdım.Yetişmiş ortalama 150 bin ziraat mühendisinin asfaltta mühendislik yaptığını görünce ben utandım. Ki bu 150 bin insan şimdi değil, senin tarım lisesi diye tutturduğun AK Partinin 20 yıllık döneminde mühendis olmuş insanlar. Sen bunları yok sayacaksın, bunlara iş imkanı vermeyeceksin, gerçi ne yaptığını ne istediğini sende bilmeden birilerinin aklıyla iş yaptığını sanacaksın. Sen bu okulu babanın parasıyla yapacaksan, babanın parasıdır bir şey diyemeyiz, istediğin gibi harcarsın ama bunun israf olduğunu söyleriz. Çünkü iş bekleyen, imkansızlık yüzünden veya emeğinin karşılığını alamadığı için tarımla uğraşamayan 150 bin ziraat mühendisi varken ve işsizken, sen keyfine göre tarım lisesi masalının pozunu veremezsin. Yok devletin parasıyla yapacaksan, o parada milletin, öksüz yetimlerin hakkı var, milletin parasını kendi keyfine vekilim diye çarçur edemezsin. Memleket Partisi olarak biz bu saçmalığın karşısında dururuz. Yine tarımda maliyetini karşılayamadığı için, tohum, gübre, mazot alamadığı için  köyünü terkeden şehre göçmüş milyonlar var. Poz vekilimiz şunu öğrensin:Kastamonu tarım şehri değil, %72 ormanlık alanıyla orman şehri. Her gelen keyfine göre lise açmaya kalkarsa bu işin sonu gelmez. Memleket Partisi  iktidar olucunca bende kozalak lisesi açayım. Olur mu böyle şey? Yani Lafonten’den masallar anlatıp poz vermeye devam ediyorsun. Yazıktır, günahtır. Kastamonu insanına bunu yapamazsın. Vekilim diye herşeyi yapabileceğini sanmanda seni çukura batırır. Çünkü bu şehri gerçekten düşünenler, bedel ödeyenler ve bu şehir için bedel ödemeye hazır olanlar var. Bu şehir için konuşanlar var, Memleket Partisi var.
Ben masal yerine sana açık bir gerçeği söyleyim. Mesela Kastamonu’yu imeceyle sağlık üssü yapacağım diyordun. Buna göre Cengiz Aygün beyin bir senede ayağa kaldıracağı Ballıdağ projesinde; proje hazır, yer hazır, altyapı hazır, yatırımcı hazır, kaynak hazır, yabancı hastalar hazır, şehrimize döviz girişi hazır, yani herşey hazır. Burada tek eksik Cengiz beyin serzenişine göre ormandaki bürokrasi yüzünden kımıldayamaması. Adam bu projesinde bürokraside kitlenmiş kalmış. Buyur çöz. Emeklilerin işini çözemediğini gördük, sana hazır projenin bilgisini veriyorum. Üstelik burada devletin uğraşacağı hiçbir prosedürde yok. Kastamonu'ya döviz gelsin ve sağlık üssü olsun diyorsan ve samimiysen ilk görevin Ballıdağ’ın önündeki bürokrasi engelini kaldırmandır. Bende bunun Memleket Partisi olarak takipçisi olacağım. Bu hazır işide çözemezsen karnen sıfırla tescillenecek.
Kimse bu konulara ses çıkarmasada, Kastamonu’nun her platformda sesini duyuracağız. Kastamonu bizi izlemeye devam etsin. Biz iyiniyetli ve samimi bir yol gösterici görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz."