AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;”İlimiz genelinde 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetlerinin yaraları henüz tam olarak sarılmadı ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın özel olarak ilgilenmesi ile birlikte birçok bakanımız mesaisinin çoğunu ilimizde geçirmiş, afetzede halkımız ile birlikte yaşamış, mağduriyeti bizzat müşahede etmiştir. CHP Milletvekili Sayın Hasan Baltacı meclis kürsüsünde köprüden bahsettiği için İl Özel İdaresinin sorunluluk alanındaki köprüler hakkında kısa bir not paylaşmak istiyorum, Karayollarının sorumluluğundaki köprüler sayı olarak belki bunlardan biraz az ama bedel olarak çok daha fazla olduğunu teknik bir kişi olarak sayın Baltacı'da biliyordur. 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan sel afetleri sonucunda İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanında yer alan toplam 61 adet köprüde kısmen ya da tamamen hasar oluşmuştur. Sel afeti öncesinde yapımına karar verilen 2 köprü ile birlikte toplam 63 köprü ile ilgili çalışma yapılmış/yapılmaktadır” dedi.

Bozoğlu İYİ Parti’den istifa etti Bozoğlu İYİ Parti’den istifa etti

“SEL AFETİNİN YARLARININ SARILMASINI BİRAZ GECİKTİRMİŞTİR”

“Bu köprülerin 17 adedinin yapım sorumluluğu DSİ tarafından üstlenilmiş olup 14 adedinde çalışmalar tamamlanmıştır. 3 adedinin yapıp aşaması devam etmektedir. İl özel idaresi tarafından 46 adet köprü hakkındaki çalışmalar yürütülmektedir. İl özel İdaresinin sorumluluk sahasında yapımı planlanan köprülerden; 26 adedi tamamlanmış, 11 adedinde yapım çalışmaları devam etmekte (mevsimsel olarak çalışılamayanlar dahil), 5 adedi başlanmamış durumda olup sözleşme kapsamında yer almakta, 13 adedinde proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale edilmesi planlanmakta, 8 adedinin ise yapımı veya onarımı yeniden değerlendirilecektir. Sayın Hasan Baltacı’nın mecliste bahsettiği Merkez Karaş Köprüsü; 6 adet köprü ile birlikte ihalesi 24.05.2023 tarihinde yapılmış ve 23.06.2023 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Sözleşmeye göre işin bitim tarihi 29.09.2024’tür. Kahramanmaraş merkezli deprem afeti ilimizde sel afetinin yarlarının sarılmasını biraz geciktirmiştir, ancak Allah'ın izniyle tüm yaralar sarılacaktır”.

Milletvekili Uluay, son olarak; “Köprüde yaparız, konutta yaparız, dereleri de ıslah ederiz, afetin yeniden yaşanmaması için gerekli tedbirleri de alırız, barajda yaparız uzaya gideriz, yeter ki milletimiz bize güvenmeye devam etsin, gölge etmeyin başka ıhsan istemeyiz”

Editör: Banu Türkmenoğlu