TV 366’da Emin Eğri’nin hazırlayıp sunduğu ‘Gündemin Merkezi’ programının konuğu,  AK Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş oldu.

Canlı olarak yayınlanan programda moderatör Emin Eğri ve programı izleyen vatandaşlardan gelen soruları bir-bir cevaplayan Tahsin Başaş, önemli açıklamalarda bulundu.

“ŞEHRİMİ HİÇ TERK ETMEDİM”

2019 yerel seçimleri sonrası hakkında çıkan dedikodular hakkında cevap veren Tahsin Babaş, “Ben şehrimi hiç terk etmedim. Hakkımda açılan tek bir soruşturma dahi olmadı” dedi

Babaş: “Uzun süredir sizlerin karşısına çıkmadım. O süreç zarfında da iyi demlendiğimi söyleyebilirim. Ben seçim sonrası şehrimi terk etmedim. Bu bir duruştur, vicdanen de rahatlığımın göstergesidir. Sokaklarda gezdim dolaştım, halkımız ile dolu-dolu günler geçirdim. Buda şunu gösterdi ki, benim halkımızın vicdanında ki yerini gösterdi. Hukuken hakkımda açılan herhangi bir soruşturma olmadı. Ekibimle birlikte sigaya çekilmek, her yöneticide olduğu gibi bizim içinde sorumluluk oldu. Bu sorumluluğun hakkını verdik, alınımız ak, yüzümüz ak” diye konuştu.

“GÖREV BANA VERİLİRSE TELEFERİK PROJESİNİ YIL SONUNA KADAR BİTİRECEĞİM”

Yılan hikayesine dönen teleferik projesi hakkında gelen soruya yanıt veren Tahsin Babaş, “Ben ve ekibim teleferik projesinin Kastamonu için dönüm noktası olacağını biliyoruz. Bir işin bir yöntemi vardır. Burada bunun mevzuatı bilen anıtlar yüksel kuruludur. Ve anıtlar yüksel kurulu bu projeye üç defa onay vermiş, onun üzerine bize pek laf söylemek düşmez. Ve biz projeye anıtlar yüksek kurulunun oluruyla başladık. Görev bize tevdi edilirse ben bu sene sonuna kadar teleferik projesini bitirmiş olup Kastamonu halkının hizmetine açacağım. Teleferik’in şimdiye kadar bitmeme konusu yerinin sözleşmede değişmesi sonrası 100 metre ileriye alınmasından kaynaklandı. Buda bize 1 yıl kaybettirdi. Ben yine de geç kaldığı için halkımızdan özür diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Baltacı: "Halk kartımız olacak, ayda 2 bin TL yükleyeceğiz" Baltacı: "Halk kartımız olacak, ayda 2 bin TL yükleyeceğiz"

“ŞEHİR İÇİ TRAFİK SORUNU”

Kastamonu’da herkes tarafından dile getirilen trafik sorununa değinen Tahsin Babaş: “Belediyeciliği 30 yılı aşkındır yapıyoruz. Şehrin sorunlarını da çözüm yollarını da biliyorum. Kastamonu’yu tanıyorum, Kastamonu’da beni tanıyor. Buradan sorun olarak öne sürdüğümüz trafik gerçekten büyük bir problem. Bunları aşmak için yaklaşık 2013 yılından fen işleri müdürlüğü zamanımdan beri bu konu üzerinde çalışırım. 2014 yılında bir kitapçık hazırlatmıştım, o kitapta doğu ve batı bulvarı diye ana caddeye paralel iki bulvar oluşturdum. Batı bulvarına belediye başkanlığım zamanında başladım. Neresiydi batı bulvarı, şehrin kuzeyinde jandarma alay komutanlığından başlayarak, Aşağı Maret, Kale Kapısı, Kefeli 360 metre tünelle geçilip ana yola bağlanan 25 metre genişliğinde bir cadde. Ben bunun için kamulaştırmalara başlayıp birçok yeri satın almıştık. Diğer kısımları da devam ettiriyorduk. Bu bir vizyon projedir. Bu proje bittiğinde Kastamonu’ya kültürel ve ekonomik değer katacaktır. Ve trafiği rahatlatacaktır.
Kısa vadede ise, ana arter olan yerlerde fiziki yapılarla bu problemi çözmek istiyorum. Fiziki yapı nedir, Uluköy’ün önünde geniş bir alan var. Oradan itibaren Gazi Paşa’ya kadar bat tıp projesi tasarlıyorum. Bu yapılabilir bir proje. Buradan bir şerit geçen araçlar Sinanbey’e doğru hızla gidecekler ve Cumhuriyet Meydanı ve Nasrullah köprüsünde ki yoğunluk bitecek. Sadece orada alışveriş yapacaklara parklanma izni vereceğiz. Ve mevcut yol üstüne beton attıktan sonra bir şerit olarak çalışacak” sözlerine yer verdi.

"OTOPARK PROJESİ"

Otopark projesi olduğunu belirten AK Parti Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, şu açıklamalarda bulundu: “Öncelikle ana caddelerdeki parklanmayı çözmek gerekiyor. Bunu çözdüğünüzde işin yüzde 50’sini çözmüş oluyorsunuz. Parklanmayı çözmek için otopark yapmamız gerekiyor. Ben öyle büyük bir otopark düşünmüyorum. Ben belediyenin önüne büyük bir otopark yaptım ama çok ilgi görmüyor. İnsanlarımız genelde işinin olduğu yere park etmek istiyor. Biz onun için küçük-küçük otoparklar oluşturarak bu problemi çözmek istiyorum. Onun için bu otoparkların yerlerini belirlemiştim ve imarlarını hazırlamıştık. Bu projelerin tamamlanması, 1, 1,5 yıl zaman alacaktır.  Birde bizim araçlarımızın yüzde 99’u şehir içinde dolaşıyor. Bunları biraz disiplin altına almak lazım. Özellikle insanları halk otobüslerini kullanmaya ikna etmemiz lazım. İlerde vizyonla alakalı açıklayacağım projelerde var ulaşım konusu.”

“MASLAK SANAYİ SİTESİ 1 AY SONRA İHALE EDİLECEK”

Maslak sanayi sitesi hakkında gelen soruyu cevaplayan Babaş, “Maslak sanayi sitesi için mevzuat açısından hiçbir problemi yok. Şu an ihale programına alındı, önümüzde ki ay ihalesi olacak. 600 civarında dükkân, yaklaşık 1 Milyon 200 Bin metrekare alan ve kendi enerjisini üretebilen bir sanayi sitesi, problem çözülen bir sanayi sitesi. Ben sanayici kardeşlerimden 1 ay daha sabırlı olmalarını istiyorum. İnanıyorum ki bu proje kısa zamanda hayata geçecek ve bunun etkilerini Kastamonu ve halkı görecek” dedi.

“YENİ KASTAMONU STADYUMU NEREYE YAPILMALI”

GMG Kastamonuspor’un sportif başarısı sonrası tekrar Kastamonu gündemine oturan yeni yapılacak stadyum için açıklamalarda bulunan Tahsin Babaş: “Öncelikle yeni yapılacak stadyum için Gençlik ve Spor Bakanımız, milletvekillerimiz ve biz efor sarf ediyoruz. Biz yeni yapılacak olan stadyumun nerede olmasını vatandaşlarımıza soruyoruz. Bir kısım insanımız aynı yerinde olmasını istiyor. Söylediğimiz ikinci yer ise devlet hastanesinin karşısında ki özel idarenin yeri. Zemin olarak iyi ve 80 – 100 dönümlük yer var. Yeni stadyumun oraya da yapılsın diye bir kesim var. Eğer buraya yapılacak olursa ilk olarak trafik sorununu çözerek başlayacağız. Biz yeni stadyumunun nere yapılacağı konusunda çalışıyoruz. Ve hemen de başlanılması isteniyor” ifadelerine yer verdi.

“ÖZEL UĞURLU HASTANESİ HAKKINDA”

Bir takipçiden canlı yayına gelen Uğurlu Hastanesi ne olacak sorusunu da cevaplayan Babaş, “Özel Uğurlu Hastanesi ne olacak derseniz benim işim üzüm yemek olur. Orada sistemi birleştirip en kısa zamanda halkın hizmetine açmak lazım. Nasıl açılacak derseniz, belediyenin elinde ruhsat var. Bina hakkını alanların koluna girip ben bir an önce burayı açmak, üzüm yemek istiyoruz diyeceğiz. Ve burayı alan kişiye belediye olarak ruhsatı kiralama mı ya da ihale yoluyla satın mı alıyor bir şekilde yapılır ve kısa zamanda da açılır. Burada iki tarafta yapıcı yolda gitmesi lazım. Taşın altına elini sokmaktan kaçmayacaksın. Birde orada bu işin mihmandarlarından birisi de Atıf Uğurlu’dur. Çok emek verdi hakkını yememek lazım. Onunda uzlaşma ortamında olmasını isterim ben. Mehmet Yıldırım’da çok emek verdi. Bu değerleri göz ardı etmemek lazım. Sistemi bir an önce çözmemiz lazım” diye konuştu.

“KASTAMONU GÜNLERİ HAKKINDA”

Kastamonu dışındaki hemşerilerimiz için düzenlenen Kastamonu Günleri hakkında gelen soruyu cevaplayan Babaş, “Kastamonu halkı ve esnafı olsun, Ankara’da, İstanbul’da ve Bursa’da Kastamonu Günleri olmak üzere yıllardır biz bunları yapıyoruz. Benim dönemimde ben tamamen küçük esnafı düşünerek belediye olarak ciddi katkılar verdim. Yine aynı şeyi düşünüyorum, özellikle oraya giden küçük esnafımıza ulaşım, yer, konaklama konusunda yardımcı oldum. Onun içinde yapacaklarımı teminatım olarak görsünler. Kastamonu günlerinde Kastamonu var ama kendisi yok. Kastamonu ürünleri üzerine kurulu olacak bundan sonraki Kastamonu günleri. Ben özellikle Kastamonu’nun tanıtımına çok önem vereceğim öncede yaptığımız gibi” dedi.

“ESKİ HASTANE'NİN YERİ HAKKINDA”

Atıl durumda olan eski Devlet Hastanesinin yeri hakkında gelen soruyu cevaplayan Babaş, “Burası Sağlık Bakanlığına ait bir yer. Geçen haftaki toplantıda gördüm, sağlık bakanlığımız oraya detaylıca bir proje hazırlamış, yakında paylaşılacak. Yapılacak proje sağlık hizmetlerini destekleyecek” dedi.

“SOKAK HAYVANLARI VE BARINAK HAKKINDA”

Sokak hayvanları ve barınak hakkında gelen soruya işe Tahsin Babaş şöyle cevap verdi: “Ben belediyeciyim. Belediyeciliğin her yerini bilirim. Sokak hayvanlarının sorunlarını da çözüm yollarını da bilirim. 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu da bilirim. Sinekle mücadeleyi de bilirim larva yapmayı da bilirim. Belediyecilik benim içime işlemiş, bunu kimse inkâr edemez. 18 yaşından beri belediyenin her biriminde çalıştım. Sadece ilimi, bilimi bilmek yetmez, burada tecrübede çok önemli” dedi.

“KÜLTÜR MERKEZİ”

Kültür merkezi hakkında sorulan soru sonrası Babaş, şu açıklamalarda bulundu: “Kültür merkezi Kastamonu için çok önemli. Ben bunun eksikliğini 2018 Türk Dünyası günlerinde yaşadım. Çok büyük bir eziklik hissettim. Siz Türk Dünyası Kültür Başkenti olmuşsunuz ama kültür merkeziniz yok. Sorsalar o zaman bana en çok ne istersiniz diye, Kastamonu’da kültür merkezinin olmasını derdim. Eğer bize görev tevdi edilirse, biz bu konuyu kısa zamanda çözeceğiz. Geçenlerde sayın rektörümüzle de konuştum eğitim fakültesinin olduğu yerin değerlendirmesi konusunda masaya oturacağız.”

"DAR GELİRLİLERE YARDIM"

Dar gelirli vatandaşlara yardım konusunda Babaş şunları söyledi: “Biz her zaman dar gelirlilere yardımı şiar edindik. Belediyemiz bu konularda çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle benim zamanımda sosyal market projesi başlatmıştık. Şu anda da belediye başkanımız devam ettiriyor sağ olsun. O çok güzel bir projedir, yönetmenliği çok gerçekçidir. Gerçek ihtiyaç sahibini bulur ona göre yardım eder. Onu devam ettiririz, yine halkımız ihtiyaç duyuyorsa halk ekmek gibi halkımızın duyarlı olacağı her projeye ben açığım.”

"BELEDİYE OLARAK GMG KASTAMONUSPOR'UN YANINDA OLACAĞIM"

Kastamonuspor konusunda samimi açıklamalarda bulunan Tahsin Babaş: "Kastamonuspor’a çok önem verdik. Kastamonu halkı sporu da Kastamonuspor’u da seviyor. Spor bir kültürdür esasında. Sanat, müzik yaşamın tadı burada. Her şey para demek değil. Bunun içinde spora destek vermek belediyelerin kaçınılmaz görevleri arasındadır. İllaki bu tamamen ben yapacağım anlamına gelmez. İyi bir ekiple bu iş devam ettirilmeli. Örneğin Kastamonuspor’umuzun yönetimi iyi. Cengiz bey güzel bir şekilde yürütüyor. Ben kendilerine teşekkür ediyorum, özellikle Cengiz bey ve ekibine gerçekten müteşekkirim. Kastamonu’nun değerleri ve birikimi vardı orada. Eğer bunlar ilgisiz kalsaydı tamamen yok olma yoluna girerdi. Bir sendeledi mi 2.Lig, 3. Lig bir daha toparlayamazsınız. Çünkü örnekleri çok, bugün Karabükspor’u görüyoruz.  Sağ olsun Cengiz bey bunu sırtladı. Yine halkımızın ve belediyemizin de yardımı olmuştur. Bundan sonrada şehrimizin takımını Kastamonuspor’u bu yönetimle beraber desteklemeyi sürdürürüm. Ama direk içine girmek istemiyorum. Çünkü o durum hem belediyemizi hem de şahsımızı yıpratıyor ama verilebilecek desteği de vermek gerekiyor. Bunun yanında sadece Kastamonuspor değil, amatör sporlarda çok önemli bence. Şehirde ki çocuklarımızı eğitmek, onları sporu sevdirmek en büyük şiarlarımızdan biri olmalı. Amatör spor kulüplerini ciddi manada destekleyeceğim. Belediyelerin asli görevi amatör sporları desteklemek bunun yanında Kastamonuspor’umuzu ve bayan futbol takımını bir sisteme bağlayıp sizlerle beraber götürmek isterim” ifadelerine yer verdi.

“DEMOKRASİ ŞÖLENİ İÇİNDE PROJELERİMİZ YARIŞSIN”

Gerçekleşecek seçim süreci için açıklamalarda bulunan Tahsin Babaş, “31 Mart’a kadar baya bir süre var. Ben bu sürede şehrimizde demokrasi şöleni olması lazım. Tabi ki diğer partilerimizde ki kardeşlerimizde çıkacaklar. Onlarla beraber projelerimiz yarışsın. Hizmet edeceğimiz sektörler yarışsın. Ben Kastamonu’ya bugüne kadar hizmet ettim, bugünden sonrada hizmet etmek istiyorum. İllaki bizimle yarışacak olan arkadaşlarında amaçları bu olmalı diye düşünüyorum. Biz Kastamonu’ya ne yarar sağlayacaksak onunla onun peşinde olup onunla yarışalım. Benim projelerimize bakın diğer adayların projelerine bakın onlarla yarışalım. Kastamonu halkıda bize ona göre değer biçsin, tercih etsin. Benim en çok istediğim bu. İşi demagojiye getirmemek lazım. Halkımız ve adaylarımızdan istediğim budur. Çünkü bugüne kadar memlekete yarar sağlamadığı gördük, bugünde sağlamaz. Gerçekçi projeler, gerçekçi söylemlerle biz yolumuza devam etmek istiyoruz. Ve eğer halkımız beni tercih ederse, ben seçildiğim gün siyasi kimliğimi şu tarafa koyuyorum. Bunu yaptığımı herkes biliyor. Bunu MHP’li, CHP’li, İYİ Partili, Yeniden Refahlı ve diğer partili kardeşlerimde biliyorlar. Ben kimseyi ayırmadım ve kesinlikle ötekileştirici, bölücü, ayrıştırıcı siyasetin içine girmem. Çünkü biz kardeşiz. Ben 5 yıldır belediye başkanı değilim ben yine cenazesine, düğününe, ağladığı, güldüğü güne gidiyorum. Bi burada şu partili bu partili diye ayırmıyoruz. Biz birlikte yaşıyoruz, birbirimizi kırmanın üzmenin bir anlamı yok. Amacımız belediyecilikte hizmet olmalı, hizmeti şiar etmeliyiz halkımızda bizi bunun üzerinde değerlendirmeli diye düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Mehmet Salman