Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Teknoloji Transfer Ofisi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) arasında akademik ve bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla Ankara’da protokol imzalandı.

TÜRKŞEKER Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Dr. Muhiddin Şahin ve TÜRKŞEKER daire başkanları katıldı.

Rektör Ahmet Hamdi Topal ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Dr. Muhiddin Şahin tarafından imzalanan iş birliği protokolü, iki kurum arasında akademik danışmalık, ortak AR-GE projesi geliştirme, laboratuvar hizmetleri etkinliklerini kapsıyor.

TÜRKŞEKER ile imzalanan “Hastalık ve Zararlılara Dayanıklı Yerli ve Milli Şeker Pancarı Çeşitlerinin Islahı ve Tohum Üretimi” protokolü kapsamında moleküler markör taramaları ve genetik analizler gerçekleştirecek. Bu protokolle kurumların katma değeri yüksek olan ürünlerin üretim planlamalarının yapılması, bitkisel üretimde yerli ve milli üretim yapılabilmesine yönelik tohum ıslahı programlarının oluşturulması, yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesine yönelik ortak AR-GE faaliyetlerin yürütülmesi amaçlanıyor. 

“İMZALANAN PROTOKOL BİLİM ADINA ÖNEMLİ BİR ADIMDIR”

Rektör, üniversite-sanayi iş birliğinin hem bilim hem de sanayi alanında önemli bir adım olduğunu ifade ederek, bu iş birliği sonunda hem Kastamonu’ya hem de ülkemize ekonomik ve bilimsel olarak büyük bir katma değer sağlayacağını ifade etti.

MEB, 'sınıf annesi' uygulamasının yasaklandığını DUYURDU MEB, 'sınıf annesi' uygulamasının yasaklandığını DUYURDU

Rektör, Kastamonu Üniversitesi olarak farklı sektörler ile de işbirlikleri yapmak istediklerinin altını çizdi.

WhatsApp Image 2023-10-11 at 10.20.07

(Kastamonu İstiklal Gazetesi)