200 farklı sektöre hizmet veren Başarsoft’un, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinin konum datalarını da yüzde 100 oranında tamamlamış durumda olduğunu söyleyen Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, “Günümüzde her 100 kargonun 95’inin tesliminde Başarsoft harita altyapısı kullanılırken; yakın zamanda imzalanan anlaşmalar ile artık PTT ve global pazarın en büyük lojistik firması da kargo teslimlerini Başarsoft ile gerçekleştirecek”dedi.

Küçükpehlivan, “Güvenli ve hızlı taşımanın ekonomiye katkısının ne kadar büyük olduğunun farkındayız. Ayrıca kargo tesliminde yeni bir süreç başlatan Başarsoft, müşterinin talebine göre kargo tesliminin istenen gün ve saat dilimleri arasında yapılmasına da sağlayacak” şeklinde konuştu.

Google Siber dolandırıcılara savaş açan proje Google Siber dolandırıcılara savaş açan proje

“VERİLER RASYONEL KARAR ALMAYI HIZLANDIRIYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise artan kentleşmeyi değerlendirdi. Tancan, “Artan kentleşme pek çok sorunu beraberinde getirse de, paralel şekilde ilerleyen teknolojik gelişmeler de efektif ve akıllı çözümlere imkan tanımakta.

Günümüzden geleceğe bir projeksiyon yapmamız halinde, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin, beraberinde dijitalleşmenin ve ardından akıllı şehirleşme süreçlerinin, çok daha fazla hız ve kapsamda hayatımızda yer alacak” dedi.

Otomasyon, makine öğrenmesi ve nesnelerin interneti teknolojilerini benimseyen akıllı şehir uygulamaları ile belediye ve diğer kamu hizmetlerinin hızla dijitalleştiğini kaydeden Tancan, oluşan yüksek boyuttaki verilerin işlenmesi ile de karar alma süreçlerinin çok daha rasyonel bir hale geldiğini söyledi.

Bakanlık olarak, geliştirilmekte olan enerji dönüşümü için, yeni ve daha güçlü bir yatırım ve reform dönemini başlattıklarını belirten Tancan, bu dönemde yenilenebilir enerjiden, enerji verimliliğine, doğal gazdan, depolamaya, yeşil hidrojenden, dijitalleşmeye, iletim ve dağıtım altyapılarına kadar çok yoğun bir planlama ve yatırım sürecinde olduklarını söyledi. Akıllı şebekeler inşa etmek, uçtan uca yönetimi sağlayabilmek ve tüm bu entegrasyonu kusursuz bir şekilde yönetebilmek için Coğrafi Bilgi Teknolojilerinin önemini vurgulayan Tancan, veri güvenliği ve yerli yazılım konularına dikkat çekti: “Bu süreçte göz önünde bulundurmamız gereken iki başlığı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlar, yerli yazılım ve veri güvenliği konuları. Artan dijitalleşme ile yüksek boyutlarda toplanan verinin, herhangi bir afet ya da uluslararası kriz durumunda korunması, yönetilmesi ve hizmetlerin devamlılığının sağlanması da, çok daha kritik önem arz eder bir hale geldi.”

AKILLI ŞEHİR KONUSUNDA YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

CBS Genel Müdürü Ömer Alan ise CBS ve akıllı şehir konularında ortak akıl ile yol haritası oluşturmak için bir eylem planı geliştirdiklerini söyledi. Ulusal Akıllı Şehirler Eylem Planı’nın çevre, sağlık, altyapı gibi 16 bileşenden oluştuğunu belirten Alan, özellikle Türk Devlet Teşkilatı ve Körfez ülkelerinde Türk firmalarının daha fazla yer almaları hususunda ciddi gayret içinde olduklarını kaydetti. Tüm şehirleri birbirilerine uyumlu bir yapı ile bağlamaya çalıştıklarının altını çizen Alan, teknoloji çöplüğüne engel olacak standartlar geliştirdiklerini söyledi. İnsan odaklı hizmet anlayışını esas aldıklarını ve noktada kamu-özel sektör iş birliğine önem verdiklerini belirten Alan, bu amaçla ‘akillisehirler.gov.tr’ adresini kurduklarını belirtti.

Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, 2024 yılında İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak 81 ilde faaliyete geçmiş olacak 112 Acil Çağrı Merkezleri’nin yazılımlarını yapacaklarına da dikkat çekerek, “Şu anda 30 büyükşehir ve 18 küçük şehir olmak üzere 48 şehirde 112 Acil Sağlık Merkezi faaliyete girdi. 2024 yılında tüm şehirlerimizde faaliyete geçmiş olacak. Bu merkezlere bağlı olacak 5 bin 500 ambulansın yazılımını üstlendik. Sonrasında da itfaiye araçlarını planlıyoruz” dedi. (Kastamonu İstiklal Gazetesi)

Editör: Serkan Kebecioğlu