Anadolu Ajansı'nın dosya haberinde; El Nino'nun etkisiyle, küresel ısınmanın Türkiye'yi de etkilediği ve aşırı hava olaylarının yaşandığı vurgulandı.

Türkiye'de yaz mevsimi sıcaklıklarının artışı, 24,7 derece ölçülerek son 53 yılın en sıcak 7. yazı ve en sıcak ikinci ağustos ayına ulaştı.

Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar ve yetersiz yağışlar, kuraklık sorununu arttırdı. 2023 su yılında, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye genelinde yağış miktarı normalin yüzde 6 altında ölçülerek, kuraklık tehlikesi daha da büyüdü.

Kastamonu ormanlarının bu böcekle başı dertte! Kastamonu ormanlarının bu böcekle başı dertte!

Marmara Bölgesi'nde, normal yağış miktarının yüzde 25 azalarak 505,8 milimetre kaydedildi. Akdeniz Bölgesi'nde ise yüzde 15'lik bir azalma ile yağış miktarı 567 milimetreye düştü. Diğer bölgelerde de benzer şekilde düşüşler yaşandı, sadece Karadeniz'de yüzde 6 artış gözlendi.

KARADENİZ'DE YILDA ORTALAMA NE KADAR YAĞIŞ GERÇEKLEŞİR?

Doğu Karadeniz'de en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı ortalama 1590 mm iken, 831 mm 2244 mm arasında değişir.

Meteoroloji uzmanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Güven Özdemir, "kuraklık, depremlerden daha kalıcı ve tehlikeli bir doğal felakettir. İklim değişikliği, sera gazları ve enerji açığı gibi faktörlerle birlikte bu durumun ortaya çıkar" dedi. Özdemir, Türkiye'nin yaklaşık olarak dörtte üçünün kalıcı kuraklık tehdidi altında olduğunu belirtti.

Tatlı suyun büyük bir kısmının tarım, bir kısmının sanayi ve geri kalanının bireysel ihtiyaçlar için kullanıldığı ülkede, tarım sektörünün kuraklıktan en çok etkilendiği vurgulandı. Özdemir, modern sulama sistemlerine geçilmesi ve su yönetim sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.

2023 su yılında yetersiz yağışın devam etmesi durumunda Türkiye'nin su kıtlığına doğru ilerlediğini belirterek, su kıtlığının çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

turkiyesicaklıkharitası

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) / Haber Merkezi